Ballina Sport Mesi urdhëroi Suarezin me një lëvizje koke për arbitrin

Mesi urdhëroi Suarezin me një lëvizje koke për arbitrin

Lionel Mesi është futbollisti me më shumë influencë te Barcelona, jo vetëm sa i përket imazhit të tij në arenën ndërkombëtare, por edhe brenda ekipit. Ka pasur kritika të shpeshta gjatë viteve të fundit se ylli argjentinas është personi që vendos se kush duhet të qëndrojë, apo të luajë në formacion. Madje, kanë arritur deri aty, sa e kanë cilësuar si përgjegjësin për fatin e trajnerëve.
Tata Martino u vlerësua se ishte ekskluzivisht vendim i tij për ta emëruar në krye të skuadrës, ndonëse nuk rezultoi një zgjedhje shumë e suksesshme. Në fakt, mbrëmja e së martës tregoi edhe ndikimin që ai ka te lojtarët e tjerë, përfshirë Luis Suarezin që është golashënuesi më i mirë i skuadrës.
Sulmuesi uruguaian njihet për temperamentin e tij të nxehtë dhe pasi doli me karton të kuq në fund të takimit, po priste që të përplasej me arbitrin e sfidës. Në këtë moment, kur po i drejtohej atij, pamjet filmike tregojnë se si Lionel Mesi mjaftoi që ta shikojë dhe t’i bëjë vetëm një lëvizje me kokë, që nënkuptonte të mos shkonte.
Kaq mjaftoi dhe Suarez menjëherë e ndryshoi vendimin, duke nisur të takojë kundërshtarët në shenjë respekti dhe evitoi përplasjen me gjyqtarin, çka mund t’i shkaktonte edhe një penalizim më të rëndë. Katalanasit siguruan kualifikimin për në finalen e Kupës së Mbretit, ku dhe uruguaiani nuk do ketë mundësi që të luajë, për shkak të ndëshkimit që mori në gjysmëfinalen e dytë kundër Atletikos.

Exit mobile version