Mediu takon Tillerson: Situata në Shqipëri e papranueshme

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu ka zhvilluar mëngjesin e djeshëm një takim dhe bisedë me sekretarin e ri të Shtetit të SHBA-së, Rex Tillerson. Njoftimin për takimin e ka bërë vetë Mediu në rrjetin social në Facekook. “Të dashur miq. Sot pata kënaqësinë gjatë Mëngjesit të Lutjeve, të kisha një bisedë me sekretarin e ri të Shtetit, Rex Tillerson. Mbasi e urova për detyrën e re vura në dukje se gjithë shqiptarët pa dallim janë pro amerikanë dhe mirënjohës për atë çka bërë Amerika, për njohjen e shtetit shqiptar, pavarësinë e Kosovës dhe anëtarësimin e Shqipërisë në NATO. Po ashtu ngrita shqetësimin për situatat në Ballkan, rishfaqjen e konflikteve me bazë etnike të qëllimshme. Situata në Shqipëri vura në dukje është bërë e papranueshme për shkak të krimit të organizuar, trafiqeve dhe pamundësisë për të garantuar zgjedhje të lira dhe të ndershme”, shkruan Mediu në Facebook.