Erion Braçe, lidhje me bandën e Shullazit dhe bizneset mafioze

Deputeti i PS Erion Brace, duke folur gjate nje seance parlamentare, ku maxhoranca dhe opozita kane debatuar ne lidhje me situaten politike ne vend.

“Erioni, meqë ra fjala i ka dhënë liçencë për përpunimin e naftës një tjetër gangsteri në Lushnjë, pronarit të “Eldon Park” dhe Lushnja helmohet çdo natë!! Aman pyete Erionin nëse s’më beson, pyet të besuarit e t’u në Lushnjë, ata ta vërtetojnë”
Ish-Kryeministri Berisha akuzoi dje deputetin e PS, Erion Braçe se ka lidhje me banditët e Emiliano Shullazit. Në një status në rrjetin social Facebook, Berisha ka publikuar mesazhin e një qytetari, i cili denoncon lidhjen e deputetit Erion Braçe me banditët e rrezikshëm në Lushnjë. Sipas qytetarit dixhital, Braçe shoqërohet me Julian Sulën ose Juli i Pashakos siç njihet nga banorët, i cili është mik me Emiliano Shullazin dhe lëviz me dy pistoleta në brez.
“Çdo bandit me një pushtetar të vetin! Qytetari dixhital denoncon: Lidhjen e deputetit Erion Braçe me banditët më të rrezikshëm në Lushnjë dhe bizneset e tyre mafioze!”, shkruan Berisha në Facebook.
“Po të shkruaj nga adresë falco se me thënë të drejtën me bandat e tyre janë të rrezikshme. Unë jam ish-socialist, Berishë i dashur, jetoj në Lushnjë, pyete pak miun Erion Braçen se me kë shoqërohet në Lushnjë? Në s’ta thotë ai, ta them unë, ai shoqërohet me Julian Sulën ose Juli i Pashakos, i thonë. A e di ti se kush është Juli i Pashakos? Të ekzekuton direkt, mik me Shullazin dhe nëpër Lushnjë bredh me 2 pistoleta në brez! Po kush po merr masa?! Erioni, meqë ra fjala i ka dhënë liçencë për përpunimin e naftës një tjetër gangsteri në Lushnjë, pronarit të “Eldon Park” dhe Lushnja helmohet çdo natë!! Aman pyete Erionin nëse s’më beson, pyet të besuarit e t’u në Lushnjë, ata ta vërtetojnë”, përfundon mesazhi i qytetarit nga Lushnja.
Braçe së bashku me kryetarin e Bashkisë së Divjakës, Kokoneshi janë akuzuar për afera korruptive me Lagunën e Karavastasë. Denoncimi u bë para disa kohësh nga kryetari i Partisë Demokratike të Lushnjës, Myslim Murrizi. Në një deklaratë për mediat, ai tha se po bëhen përfitime qindramilionëshe nga peshkimi në këtë lagunë, me një sipërmarrje të kreut të bashkisë, por të ndihmuar edhe nga deputeti Braçe. “Ka afro një vit, qysh nga muaj mars i vitit 2014, që Laguna e Karavastasë me një sipërfaqe prej 4300 hektarë administrohet në mënyrë private dhe klandestine pa asnjë lloj dokumenti financiaro–ligjor nga kryebashkiaku i Divjakës, Fredi Kokoneshi, me militantë të Partisë Socialiste i përkrahur nga deputeti Erion Braçe. Bazuar kjo në një vendim qeverie Nr.238 dt. 23.04.2014, vendim qesharak, abuziv, evaziv dhe haptasi për të vjedhur me ligj dhe pa lënë gjurmë. Kjo lagunë konform ligjeve në fuqi, ka qenë dhënë në përdorim nga Ministria e Mjedisit, Kompanisë IT SHPK deri në vitin 2017. Është pezulluar me urdhrin Nr.58 dt/25.02.2014 para se të dalë VKM.
Kjo firmë ka pasur të punësuar me kontrate vjetore 32 punëtorë të përhershëm, dhe të deklaruar në bilancin financiaro-tatimor mbi 700 kuintal peshk të zënë në vit. Prodhimtaria e kësaj lagune në historikun 25-vjeçar rezulton mbi 1000 kuintalë për çdo vit ose e shprehur në lekë 500-800 milionë lekë në vit. Problemet civile midis kompanise IT shpk dhe Ministrisë së Bujqësisë janë problem që nuk na interesojnë ne si opozitë dhe zgjidhja e tyre bëhet në rrugë gjyqësore konform ligjeve në fuqi”.
Kreu i PD Lushnjë i bëri thirrje Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lushnjë që të fillojë hetimin për të zbardhur këtë aferë të pastër korruptive me mbi 500 milionë lekë të vjedhura, si abuzim i pastër me mbështetje politike.