Refuzova milionat

Zhoze Murinjo ka zbuluar se emri i tij ka qenë një prej atyre që skuadrat kineze kanë ndjekur me ngulm gjatë kohëve të fundit, por ai ka refuzuar milionat që i ofroheshin nga klubet në këtë vend.
“Unë kam refuzuar një ofertë të madhe për të shkuar në Kinë, por nuk kritikoj askënd që vendos ta bëjë një gjë të tillë”, tha trajneri portugez i Mançester Junajtid në një intervistë për “GQ”. “Është zgjedhja e tyre, jeta e tyre. Vetëm ata mund të vendosin se çfarë u nevojitet për të ardhmen, trajnerë të tjerë në Premier Ligë janë shprehur me kritika ndaj një zgjedhjeje të tillë, por unë jo”, u shpreh Murinjo.
Në kampionatin kinez drejtojnë emra shumë të njohur si Luiz Felipe Skolari, Sven Goran Erikson, Manuel Pelegrini apo Fabio Kanavaro, ndërsa duhet kujtuar se Karlos Tevez, pas transferimit në Kinë, u bë futbollisti më i paguar në botë.
Murinjo pranon se është pak i shqetësuar nga fakti se lojtarët mund të zgjedhin Kinën para klubit të Mançester Junajtid. “Nëse po bën negociata për një kontratë të re me ndonjë prej lojtarëve të t’u dhe t’i i ofron 5 milionë paund, ndërsa ai merr një ofertë kineze prej 25 milionë paund, atëherë sigurisht që ke një problem. Lojtari ndoshta do të zgjedhë ofertën me 5 milionë paund, pasi preferon futbollin. Ose mund të zgjedhë paratë dhe 25 milionë paund.
Jam i shqetësuar se ata mund të ofrojnë kontrata, të cilat në Europë është e pamundur të ofrohen. Por në fund, lojtari që dëshiron të largohet, është ndoshta ai lojtari që t’i nuk dëshiron të mbash në ekip”, tha Murinjo.
Mançester Junajtid është kualifikuar për në fazën tjetër të Kupës FA, falë fitores së thellë në shtëpi 4-0 përballë Uiganit. Të besuarit e Zhoze Murinjos nuk kanë hasur aspak vështirësi edhe pse portugezi kishte bërë disa ndryshime në formacion, duke hedhur në fushë edhe të “padëshiruarin” Shvajnshtajger.
Felaini shënoi golin e parë të takimit në minutën e 44-t, ndërkohë që Smolling dyfishoi shifrat në minutën e 57. Mkhitarjan realizoi golin e tretë në të 74-ën dhe gjermani Shvajnshtajger vulosi rezultatin 4-0 në minutën e 81-të.
Në ndeshjet e tjera janë kualifikuar Milluoll, Fullhem dhe Saton. Kjo e fundit është një skuadër e kategorisë së 5-të angleze që ka eliminuar Lidsin e kategorisë së dytë, duke dhuruar një surprizë mjaft të këndshme me kalimin për në 16 më të mirët e turneut. Edhe Milluoll ka qenë një kualifikim surprizë, sepse duke qenë një skuadër e kategorisë së tretë ka eliminuar një kundërshtar që luan në Premier Ligë, Uatfordin.
Bastian Schëeinsteiger do të qëndrojë te Manchester United dhe do të jetë pjesë e skuadrës në Europa League. Është vet trajneri Jose Mourinho, ai që e konfirmoi këtë pas ndeshjes me Wigan, për “FA Cup”, ku mesfushori gjerman shënoi golin e fundit në fitoren 4-0 të “djajve të kuq”.“Schweinsteiger do të qëndrojë me ne. Ai do të jetë në listën e Europa League, pasi tashmë janë krijuar hapësirat pas largimit të Depay dhe Schneiderlin. Nuk kemi shumë opsione në repartin e mesfushës. Schweinsteiger ka qenë dhe është një futbollist profesionist. Duke qenë se kemi shumë ndeshje për të luajtur, ai do të jetë një opsion për ne”, deklaroi Mourinho.