Ndryshim dhe rebelim ndaj elitave të korruptuara

Rebelim kundër elitave të korruptuara ka paralajmëruar kreu i PD, Basha të dielën nga Elbasani, ndërsa ka deklaruar se vala e ndryshimeve politike pritet të përfshijë Shqipërinë.
Basha ishte në Elbasan me rastin e 26-vjetorit të themelimit të PD në këtë qytet, ndërsa garantoi se PD do t’i fitojë zgjedhjet e qershorit. “Lajmi i mirë që vjen nga bota është që vala e ndryshimeve politike po shtrihet kudo dhe do të vijë dhe në Shqipëri. Bota po kalon një tronditje nga themelet, një shkundje, madje disa e quajnë revolucion politik: njerëzit e thjeshtë po rebelohen kundër elitave të korruptuara dhe të shkëputura nga njerëzit dhe hallet e tyre.
Njerëzit kudo po kërkojnë që pushteti të kontrollohet prej tyre dhe të punojë për ta. Është pikërisht kjo frymë që ka përqafuar edhe Partia Demokratike prej muajsh”, tha Basha.
Duke u ndalur tek takimet e zhvilluara gjatë vizitave në SHBA dhe Europë, kreu i PD theksoi se qeveria Rama ka izoluar tërësisht Shqipërinë duke e shndërruar në një vend pa mbështetje politike dhe ekonomike gjithashtu. Basha theksoi se me këtë qeveri marrëdhëniet me SHBA janë të pamundura, ndërsa procesi i integrimit në BE është bllokuar.
“Sikurse e thashë në fillim, isha në një tur të ngjeshur politik në Amerikë dhe në Europë. U takova me drejtues të lartë në Kongresin amerikan, me përfaqësues të lartë të administratës së Presidentit Donald J.Trump, u takova po kështu me drejtues dhe përfaqësues të lartë të qeverive europiane, të Bundestagut gjerman dhe qeverisë gjermane.
Lajmi i parë që sjell me vete është i keq:
Shqipëria është sot më e izoluar se kurrë më parë në këto 2 vite, politikisht dhe ekonomikisht. Nuk jemi të izoluar më nga mbyllja e kufijve si dikur, por jemi të izoluar nga mungesa e interesit dhe e bashkëpunimit me ne.
Sot nuk ka asnjë interes për investime të huaja në Shqipëri. Nuk ka asnjë interes për bashkëpunim ekonomik me Shqipërinë. Mbasi të mbarojnë së ndërtuari edhe të vetmet investime të mëdha që siguroi qeveria jonë, si TAP dhe Devolli, nuk ka më asgjë tjetër.
Për Shqipërinë nuk ka interes dhe mbështetje politike. Marrëdhëniet tona me Amerikën janë të pamundura me këtë qeveri dhe Kryeministër aventurier e të papërgjegjshëm. Procesi i integrimit në BE ka ndalur dhe perspektiva e integrimit është e paqartë”, tha Basha.
Ai shprehu shqetësimin se marrëdhëniet me fqinjët janë më të dobëta dhe më shterpe se kurrë më parë që nga koha e komunizmit.
“Mjafton të shikoni se si i ka dëmtuar interesat e Kosovës ky kryeministër me dalldisjen e tij romantike me Vuçiç.
Për pak i futi në qorrsokak edhe partitë politike që përfaqësojnë vëllezërit dhe motrat tona në Maqedoni. Por nuk ia doli dhe dua të përfitoj nga rasti këtu, nga kjo sallë, nga Elbasani, nyja kryesore e Korridorit 8-të, t’i uroj shqiptarët e Maqedonisë, partitë politike në Maqedoni për lajmet mbi arritjen e marrëveshjes dhe formimin e qeverisë në Maqedoni. Me arritje të rëndësishme me gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare në të gjithë vendin. Me përfaqësim dinjitoz në qeverinë e ardhshme maqedonase si garanci për avancimin e të drejtave legjitime të shqiptarëve.
Bota tashmë e njeh mirë gjendjen e Shqipërisë. Fasadat dhe propaganda shterpë qeveritare nuk e fshehin dot më nga sytë e botës, realitetin e dhembshëm shqiptar. Bota e di gjendjen tonë dhe është e shqetësuar. Drejtuesit politikë, institucionet dhe mediat amerikane dhe europiane e njohin gjendjen e krimit të organizuar, të drogës, të kriminalizimit të politikës, të korrupsionit total në Shqipëri.
Dhe ata e kanë bërë të qartë: Kështu nuk mund të vazhdohet më! Deri më sot partnerët e huaj na kanë ndihmuar shumë, shpesh kanë anashkaluar problemet, disa nga problemet tona duke shpresuar se ato janë kalimtare. Por tashmë kemi arritur në një pikë kur partnerët nuk kanë më besim.
Jemi në një pikë kur ata nuk gënjehen më dhe nuk manipulohen më nga propaganda dhe nga gënjeshtrat e atyre që nuk iu skuqet faqja kur mashtrojnë për interesa të tyre.
Këtë ma shprehën qartë si politikanët amerikanë edhe ata europianë.
Tani ka vetëm një rrugë, vetëm një zgjidhje: zgjedhje të lira dhe të ndershme, dhe ndryshim themelor të kursit të Shqipërisë dhe shqiptarëve, një Shqipëri tjetër, demokratike, të shtetit ligjor, një Shqipëri të shqiptarëve, një Shqipëri të qytetarëve, një Shqipëri të njerëzve të lirë”, tha Basha.
Kreu i PD theksoi se, koha e ndryshimit po afron përsëri. “Ora e ndryshimit për çdo shqiptar dhe çdo shqiptare do të thotë t’i japim fund një politike që vendos qeveritarët para qytetarëve. Jo! Të parët do të jenë qytetarët.
PD do t’i fitojë zgjedhjet e qershorit.
Dhe do ta çojmë Shqipërinë përpara duke vendosur të parët qytetarët, duke vendosur të parët njerëzit e thjeshtë. Duke vendosur të parët zhvillimin, progresin, ndryshimin që funksionon për çdo familje dhe jo vetëm për një grusht politikanësh.
Do t’ia dalim kësaj sfide, siç ia kemi dalë përherë. Dhe këtu nga Elbasani ka trokitur përherë një orë ndryshimi që ka shoqëruar çdo shqiptar dhe shqiptare të këtij vendi”, tha Basha.

Mesazhi i SHBA, Brukselit dhe Berlinit për vjedhjen e zgjedhjeve

“Krimi në politikë, korrupsioni total qeveritar dhe vjedhja e zgjedhjeve janë të patolerueshme dhe nuk do të tolerohen as nga Amerika dhe as nga Evropa”. Ka qenë ky mesazhi që kreu i PD, Basha ka marrë në takimet e tij në Uashington e Bruksel në vizitat e zhvilluara në Uashington, në Bruksel dhe në Berlin. Kreu i PD tha se qeverisja Rama ka qenë eksperimenti më i keq politik që kanë provuar shqiptarët në kurriz që nga rënia e komunizmit.
“Edi Rama po shkatërron thelbin e ekonomisë, të shoqërisë dhe të rendit politik të vendit. Modeli i tij është modeli i kapjes së gjithë pushtetit politik, ekonomik dhe mediatik të vendit nga një grup njerëzish, të cilët duan ta mbajnë vendin nën zgjedhën e tyre me çdo kusht”, tha kreu i PD.
Duke theksuar se Elbasani është një nga rastet më të dukshëm të dështimit të kësaj qeverie, Basha përmendi autostradën Tiranë–Elbasan, si dhe zhvatjen e parave publike përmes landfillit.
“Ne e filluam, ndërtuam tunelin dhe pjesën më të vështirë. Edi Rama duhet vetëm të mbaronte pjesën më të lehtë. Por nuk investoi në të. Investoi në fasada.
Kjo autostradë ndryshon ekonominë dhe çdo gjë në Elbasan, sepse ajo e lidh Elbasanin me ekonominë e Tiranës. Për një qytet të goditur keq nga mungesa e mundësive ekonomike, nga papunësia, autostrada është jetike. Por nuk është ky prioriteti i Ramës. Prioriteti i tij është t’u shërbejë miqve me milionat e qytetarëve.
Në Elbasan është ndërtuar një landfill dhe tani duan të bëjnë edhe inceneratorin. Ky landfill financohet me miliona euro nga buxheti dhe lekët e qytetarët. Ky landfill është ngritur nga klientët e Edi Ramës për të zhvatur paratë publike, jo për të zgjidhur problemin e mbetjeve dhe të ndotjes.
Shikoni qendrën e Elbasanit, dhe shikoni rrugët pak metra nga qendra në çfarë gjendje të mjeruar që janë. Sepse Edi Rama dhe Sejdini i tij mendojnë për fasadat, jo për njerëzit. Kjo është arsyeja pse shumica dërrmuese e elbasanllijve nuk mbyllin dot muajin. Mijëra familje pa punë, pa lekë. Pa lekë, pa punë, pa të ardhme. Faturat e energjisë në qiell, nafta, taksat, çmimet në qiell. Por lekë nuk ka. Punë nuk ka.
Nuk ka për njerëzit e thjeshtë. Nuk ka për ata që shtyhen drejt dëshpërimit ekstrem. Nuk ka për nënat dhe baballarët që ulin kokat para fëmijëve.
Por, ka lekë për derrat e pushtetit. Ka miliarda lekë për një grusht pushtetarësh dhe miqtë e tyre hajdutë. Të ngopur e të nginjur me fondet publike të buxhetit të shtetit. Lekët e popullit të varfër i kanë bërë pasuri për veten e tyre.
Sepse pushtetin e kanë vetëm për t’i shërbyer vetes. Vetëm për t’u pasuruar. Kapardiset Kryeministri mbi varfërinë, mjerimin dhe krizën së solli për një popull të tërë. Kapardiset nëpër ekspozita dhe qejfe dhe udhëtime luksoze me lekët e popullit. Kapardiset nga zyra i rrethuar me piktura dhe luks. I izoluar në botën e tij të luksit sulmon opozitën, sulmon mediat, sulmon gazetarët. Fyen dhe shan me arrogancë hajduti çdo qytetar që e ballafaqon me të vërtetat.
Tani që ka vajtur aty ku s’mban më, i quan qenër edhe ministrat që guxojnë më në fund të pohojnë atë që opozita dhe qytetarët kanë 3 vjet që denoncojnë me zë të lartë: Krimin e veshur me pushtet. Pushtetin e veshur me krim.
Kjo është e vërteta, ky është realiteti dhe ju gjithë këtë e dini mirë”.

PD, veting kandidaturave për deputetë

Partia Demokratike ka filluar një proces të hapjes, të gjithpërfshirjes dhe të kalimit të pushtetit nga drejtuesit e lartë tek anëtarët, nga Kryetari tek baza e partisë. Basha bëri të ditur se ky proces do të sigurojë që drejtuesit dhe të zgjedhurit e PD-së të jenë përfaqësues të denjë të anëtarëve të PD dhe qytetarëve dhe të punojnë për interesin publik dhe jo atë privat, ndërsa paralajmëroi se kandidaturat e PD të propozuara për deputetë do t’i nënshtrohen procesit të vetingut.
Ai theksoi se kjo qasje e re do të zbatohet fillimisht me përzgjedhjen e listës së kandidatëve demokratë për deputetë. “Sikurse e dini të gjithë, për herë të parë në historinë tonë politike anëtarët dhe mbështetësit e PD-së po propozojnë kandidaturat për deputetë.
Unë ju nxis të gjithëve që të identifikoni njerëzit më të aftë, më të denjë mes jush dhe t’i propozoni lirisht në këtë proces.
Kur ky proces të përfundojë, do të nisë kontrolli i brendshëm, vetingu i brendshëm i kandidaturave të propozuara. Partia Demokratike në mënyrë vullnetare do të kryejë vetingun e figurës të përfaqësuesve të vetë politikë.
Me këtë proces ne do të garantojmë që deputetët demokratë nuk do të jenë të lidhur me krimin, nuk do të jenë të korruptuar apo pa integritet. Ky proces do të mundësojë që ata të jenë të aftë profesionalisht dhe të denjë politikisht për t’u përfaqësuar ju dhe qytetarëve të Shqipërisë dhe Elbasanit”, tha kreu i PD.
Basha deklaroi se vetingu do të përfshijë dhe të shkuarën e kandidatëve gjatë komunizmit, ndërsa theksoi se mes deputetëve të PD-së nuk do të ketë ish-punonjës të Sigurimit të Shtetit dhe as funksionarë të gjyqeve politike të diktaturës. “Procesi në tërësi do të sigurojë që PD të jetë e hapur. Por mbi të gjitha do të garantojë që karriera në PD të sigurohet vetëm përmes fitimit dhe ruajtjes së besimit dhe mbështetjes së anëtarëve dhe qytetarëve, anëtarit dhe qytetarit, jo kryetarit.
Pushteti është i njerëzve, është i anëtarëve dhe Partia Demokratike do të jetë e mbështetur mbi këtë proces. Në të gjithë këto procese historike që ne po përqafojmë duhet të jemi bashkë. Hapja dhe gjithëpërfshirja duhet të na bëjë më të bashkuar dhe më të lidhur, sepse sot ka më shumë arsye për t’ju bashkuar dhe për të qenë pjesë e PD-së”, u shpreh kreu i PD.
Basha garantoi se të gjithëve do t’u jepet mundësia dhe ndershmëria për të konkurruar është ajo që ofron PD. “Ata që mbështetjen ndaj PD e kushtëzojnë vetëm me futjen në lista deputetësh nuk kanë interesin e PD-së apo të anëtarëve të saj, por kanë vetëm interesin e tyre. Ata që e duan PD-në vetëm kur janë në poste apo në ofiqe, nuk punojnë për PD, por vetëm për veten dhe për pasurimin e tyre. Nëse dashuria për PD-në është e lidhur me futjen në lista deputetësh, kjo është dashuri e shtirë. Ndaj kushdo që merr përsipër që të bëjë opozitën e opozitës, nuk i shërben njerëzve dhe kauzës së tyre, por qeverisë dhe kastës së korruptuar që është në fuqi. Por sot të gjithë demokratët janë të bashkuar e janë të bashkuar jo vetëm për të mirën e opozitës, për të mirën e PD, por për të mirën e Shqipërisë”, tha Basha, ndërsa shtoi se në PD ka vend për të gjithë dhe është sot e hapur për të gjithë.

A.Shahini