Prapaskenat, Hysaj ishte një futbollist i Lacios

Elseid Hysaj është një nga lojtarët e paprekshëm në formacionin e Napolit, klub ku pak kohë më parë nënshkroi një kontratë afatgjatë në të cilën klauzola e largimit të tij është 50 milionë euro. Por fati i futbollistit mund të kishte qenë krejtësisht ndryshe nëse trajneri Mauricio Sarri nuk do ta kishte kërkuar me ngulm pas kalimit të tij nga Empoli në pankinën e napolitanëve.
Pino Vitale, ish-drejtori sportiv i Empolit, ka zbuluar se mbrojtësi shqiptar ishte shumë pranë Lacios dhe mungonte vetëm firma në kontratë. “Sarri u tregua i aftë që e mori Hysajn te Napoli. Më kujtohet që futbollisti, para se të vishte fanellën e Napolit, mund të shkonte te Lacio për 3 milionë euro. Por e përsëris, trajneri u tregua i aftë që e mori me vete”, tha Vitale në një intervistë për “Radio Punto Zero”.
Sarri i kërkoi Napolit një sforco ekonomike dhe asokohe Empolit iu pagua 5 milionë euro për futbollistin shqiptar. Tifozët e pritën me skepticizëm lëvizjen në merkato, por Hysaj tregoi se mund të luajë në nivelet më të larta. Dhe nëse Napoli vendos ta shesë në fund të këtij sezoni, ashtu siç parashikohet, do të përfitojë dhjetëra miliona euro nga intuita e Sarrit që i rrëmbeu lojtarin Lacios dhe Igli Tares, i cili ishte vënë në ndjekje të tij.