Një shqiptar drejt Liverpulit

Kampionati anglez vazhdon të flasë gjithnjë e më shumë shqip. Pas Adnan Januzajt, Xherdan Shaqirit, Shkodran Mustafit e Granit Xhakës, një tjetër futbollist shqiptar, por që ashtu si të mësipërmit nuk vesh fanellën kuqezi, pritet të transferohet në një nga klubet e mëdha, Liverpulin. Bëhet fjalë për mbrojtësin e majtë, Riza Durmishi, i cili Shqipërinë e ka parë vetëm si kundërshtar, pasi ka luajtur kundër saj me fanellën e Danimarkës.
Futbollisti 23-vjeçar, në fillim të këtij sezoni u transferua nga Brondbi te Betis në Spanjë, por paraqitjet e tij atje kanë bindur trajnerin e Liverpulit, Jurgen Klop, që të vihet në lëvizje për të siguruar shërbimet e tij. Klubi anglez është i interesuar për një mbrojtës të majtë dhe për sa kohë që trajneri është i bindur për cilësitë e futbollistit, nuk është problem të paguhet klauzola e tij e largimit.
Shifra e vendosur në kontratën e Durmishit është 20 milionë euro dhe për “të kuqtë” kjo është një pengesë e vogël, pasi kanë të ardhura mëse të mjaftueshme për ta përballuar këtë shumë. Megjithatë, klubi nuk ka vendosur nëse këtë përforcim do ta bëjë që në janar apo gjatë merkatos së verës.