Mallkimi i çuditshëm

Botërori i Klubeve pak nga pak po kthehet në një legjendë të mirëfilltë për mallkimin që mbart mbi vete që nga viti 2006. Që atëherë, kur u vendos që mbi fanella të vihej stema dalluese e fituesit të trofeut, fatkeqësitë për klubet fitues nuk kanë të sosur dhe në vitin pasardhës, thuajse të gjithë zhgënjejnë në mënyrë të pabesueshme si pasojë e kombinimeve të çuditshme të dëmtimeve me mungesën e rezultateve.
Mjafton të shohësh se çfarë po ndodh me Real Madridin gjatë javëve të para të këtij vit. Një muaj më parë ishte ekipi më i vlerësuar në botë dhe kishte në radhët e tij “Topin e Artë” të padiskutueshëm. Por madrilenët aktualisht po kalojnë një situatë të pabesueshme ku brenda pak ditëve kanë humbur diferencën e krijuar në kreun e renditjes në kampionat, janë eliminuar nga Kupa, si dhe kanë parë se si Ronaldo është kthyer në “Topin e Artë” më të kritikuar të të gjitha kohëve pas paraqitjeve aspak bindëse dhe gabimeve të çuditshme që ka bërë para portës.
Në Madrid, të gjithë ia vënë fajin stemës që kanë vendosur në gjoks. Në vitin 2006, skuadra e parë që e mbajti atë, Internacional Porto Alegre, mundi Barcelonën në finale dhe në atë sezon përfundoi duke rënë nga kategoria. Pas saj, Milan, Inter apo Mançester Junajtid kanë kaluar nga skuadra dominuese, në ekipe jashtë luftës për trofe dhe me sezone zhgënjyese.
Vetë Reali e provoi mallkimin në vitin 2015, kur vendosi stemën në gjoks dhe pak nga pak i dha lamtumirën çdo objektivi të mundshëm sezonal, duke mbyllur sezonin me zhgënjim të plotë.
Real Madrid i ka dhënë lamtumirën që në çerekfinale Kupës së Mbretit, duke mos arritur të kualifikohet mes katër skuadrave më të mira të turneut. Për ekipin e Zinedin Zidan ka rezultuar fatale sfida e dyfishtë me Selta Vigon, një skuadër që rezultoi një “kockë e fortë” për madrilenët e përgjysmuar nga dëmtimet.
Ata duhej të përmbysnin humbjen 2-1 në fushën e tyre, edhe pse u mungonin lojtarë kyç si Beil, Modriç, Marcelo dhe Karvahal, të gjithë të dëmtuar. Ronaldo humbi mundësinë për t’i dhënë avantazhin skuadrës së tij me një gabim të dyfishtë në minutën e 27 të ndeshjes, kur goditi brenda pak çastesh traversën dhe shtyllën, edhe pse me portë të boshatisur. Reali e pagoi shtrenjtë këtë gabim të portugezit që mund të ndryshonte rrjedhën e lojës, pasi në fundin e pjesës së parë, Guideti realizoi golin e avantazhit që bënte më të thjeshtë kualifikimin për Seltan. Ronaldo shënoi më pas, por ndeshja përfundoi 2-2 duke i hequr Realit të drejtën për të vazhduar më tej në Kupën e Mbretit.