Lëviznin me 1 milion euro kokainë në Itali, kush janë shqiptarët

Një operacion antidrogë ka çuar në pranga tre shqiptarë, që ishin duke lëvizur me 1 milion euro drogë me vete. Lajmi bëhet i ditur nga mediat italiane, sipas të cilave në pranga ka rënë Luan Kasalla, Fatos Sadiku e Fisnik Sulmina. Tre shqiptarët e arrestuar në Rimini, janë kapur me 4 kilogramë kokainë të pastër, 2 kilogramë marijuanë dhe 30 mijë euro kesh.
Shqiptarët ishin prej kohësh nën vëzhgimin e agjentëve të policisë dhe në momentin e mbërritjes së sasisë së drogës nga Veriu i Italisë atyre u janë vënë prangat.
Shqiptari Kasalla është ndjekur deri në banesën e tij, ku iu gjetën 2 kilogramë marijuanë të ndarë në dy paketime dhe një pako me kokainë, materiale për paketimin dhe 21 mijë euro.
Në këtë moment, ndërsa policia po kontrollonte banesën e tij, mbërrijnë dhe dy shtetasit e tjerë shqiptarë me automjetin e tyre tip “Nisan”, ku u zbuluan dhe sekuestruan 9 mijë euro cash dhe 4 kg kokainë 93% e pastër. Në automjetin e Sadikut dhe Sulminës u gjetën dhe disa aparate celulari si dhe materiale për paketimin e drogës.
Sipas policisë italiane, banda e shqiptarëve ishte më aktivja në zonë për shpërndarjen e drogës. Ndërkohë, nëse droga do të shitej në tregun vendas, do të kishte një vlerë prej rreth 1 milion euro.