Dy të plagosur me armë në atentate në Tiranë dhe Shkodër

Dy persona kanë mbetur të plagosur me armë në atentate në Tiranë dhe Shkodër. Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur mbrëmjen e të dielës në kryeqytet në rrugën “Aleksandër Moisiu” në kryeqytet. Një person ende i paidentifikuar i kanë zënë pritë tek dera e shtëpisë një 22-vjeçari Xhuljano Kosturi. Atentatori, i cili e ka pritur objektivin e tij pranë pallatit ku ai banonte, e ka qëlluar nga pas një herë me armë zjarri, duke i shkaktuar plagë në pjesën e veshkave.
I riu është dërguar menjëherë në Spitalin e Traumës, dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Gazetarja Dorjana Bezat raporton se 22-vjeçari, djali i vetëm i një punonjësi të Gardës, rezulton pa precedentë të mëparshëm penalë. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 21:00, ndërsa atentatori është larguar menjëherë nga vendngjarja. Ndërkohë, një person ka mbetur i plagosur me armë zjarri në pasditen e djeshme në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 16:40 në vendin e quajtur “Radio Shkodra” tek ish “5 Heronjtë”, ndërsa i plagosur ka mbetur shtetasi A.A. 26 vjeç, banues në Shkodër.
26-vjeçari është plagosur në këmbë, ndërsa është transportuar në Spitalin Rajonal Shkodër për të marrë ndihmën e nevojshme mjekësore dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Policia tha se, ka nisur hetimet për identifikimin e autorëve dhe zbardhjen e shkaqeve të ngjarjes.
Në të dy rastet nuk janë zbuluar autorët e krimit. Gjatë ditëve të fundit është rritur frikshëm numri i krimeve, si vrasje, plagosje, grabitje bankash dhe biznesesh, etj. Rritja e krimit ka shtuar frikën dhe pasigurinë tek qytetarët.