“Simeone qëndron edhe sezonin tjetër”

Atletico e Madridit blindon Diego Pablo Simeonen. Ditën kur Instituti i Historisë së Statistikave të Futbollit, e shpalli trajnerin më të mirë të vitit 2016, administratori i deleguar i Los Colchoneros, Migueal Angel Gil Marin, deklaroi se El Cholo do të qëndrojë te skuadra madrilene të paktën edhe gjatë sezonit 2017-2018.
“Simeone do të vazhdojë të jetë trajner i Atleticos edhe gjatë sezonit të ardhshëm. Është prej 5 vitesh në këtë detyrë dhe logjikisht duhet të qëndrojë edhe për disa vite të tjera, sepse ne jemi shumë të kënaqur me punën e tij. Dy dyja palët po rritemi nga ky bashkëpunim, ndaj do të ishte lëvizje e zgjuar që ta vijonim edhe për shumë kohë.
Në fakt ishte vetë El Cholo që në një intervistë të fundit për mediat spanjolle u shpreh se dëshira e tij ishte të vijonte projektin e nisur vite më parë te Atletico. Sipas tij, nuk do të gjente një klub më të mirë se Atletico për të vijuar karrierën”, tha ai.
Venitet në këtë mënyrë ëndrra e tifozëve të Interit, por edhe e klubeve të tjera të mëdha në Europë për të rrëmbyer trajnerin më të mirë të 2016-ës. Atletico do të bëntë gjithçka për të mos u privuar nga një strateg që i ka dhënë një fizionomi unike lojës së “Los Colchoneros” këto 5 vitet e fundit.