Netanjahu kritikon Obamën

huGO-BildID: 44198276 ARCHIV - Der israelische Ministerpräsident Benjamin Netanjahu gibt am 07.04.2011 in Berlin eine Pressekonferenz. Foto: Hannibal/dpa (zu dpa:"Benjamin Netanjahu") +++(c) dpa - Bildfunk+++

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu e ka kritikuar ashpër presidentin amerikan, Barack Obama, një ditë pasi Shtetet e Bashkuara abstenuan nga votimi për një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, me të cilën i bëhet thirrje Izraelit që ta ndalë ndërtimin e vendbanimeve në Bregun Perëndimor.
Mbrëmë, zoti Netanyahu tha se ky veprim ishte “grackë e turpshme antiizraelite” dhe tha se vetë rezoluta është “zhgënjyese”.
Kjo ishte hera e parë që Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara, e ka kaluar një rezolutë për çështjen e vendbanimeve prej vitit 1979.
Netanyahu tha se e ka urdhëruar Ministrinë e Jashtme që t’i rishqyrtojë “të gjitha angazhimet e Izraelit në OKB, përfshirë financimin izraelit për agjencitë e Kombeve të Bashkuara dhe praninë e përfaqësuesve të OKB-së në Izrael” brenda një muaji.