Elton Çiço i lidhur edhe me vrasjen e një ish-polici

Përplasja mes bandave Çiço-Aliaj është zgjeruar edhe më tej. Hetuesit pritet të bashkojnë në dosje edhe një tjetër vrasje të ndodhur në Tiranë, e mbetur pa autor. 9 muaj më parë, ish-polici Ajet Zeqaj sapo ishte kthyer nga Franca, kur u ekzekutua fare pranë banesës në zonën e ish-Bllokut.
Mbrëmjen e 16 marsit, atentatori e priti për disa minuta 36-vjeçarin dhe në momentin që ai doli nga një sallë lojërash fati, e qëlloi 6 herë me një pistoletë me silenciator. Ndonëse në vendngjarje kishte kamera, për policinë, edhe për nga mënyra mafioze e ekzekutimit, ishte e pamundur identifikimi i autorit.
Hetuesit dyshojnë se eliminimi i Zeqajt është pjesë e zinxhirit të ngjarjeve kriminale mes dy bandave, kjo për shkak se policia zbuloi disa lidhje mes Zeqajt e Çiços, i cili u vra pak javë më vonë nga Jani Alia, po në këtë zonë.
Njohja mes dy viktimave, për hetuesit ka qenë trafiku i narkotikëve brenda dhe jashtë vendit dhe prishja e pazareve, për të cilat mund të ketë nisur eliminimi i kundërshtarëve. Personi kyç, i cili vijon të merret në pyetje nga policia, është Ari Alinani, i cili mbeti i plagosur në atentatin në qytetin e Fierit, ku u vra Nelgert Pata. Alinani nuk ka pranuar të bashkëpunojë, duke lënë në udhëkryq hetimet për një seri ngjarjesh të rënda kriminale, me disa viktima dhe të plagosur.