Leipzigu nuk ndalet

Skuadra e Leipzigut ka vazhduar rrugën drejt suksesit, pasi ka mposhtur 2-0 Hertën e Berlinit. Me këtë fitore të besuarit e Hasenhuttl janë në rrugë të mbarë drejt suksesit për të dalë kampion dimri në Bundesligën gjermane. Golat për vendasit u shënuan nga Werner (40) dhe Orban (62), ndërsa javën e ardhshme do të jetë përballja kundër Bajernit të Mynihut. Aktualisht pas 15 javësh, Leipzigu kryeson 3 pikë më shumë se kampionët në fuqi të Bajernit të Mynihut që nesër luajnë kundër Darmstadt.
Shalke e Donis Avdijajt dhe Frajburgu i Amir Abrashit, barazuan mes tyre me rezultatin 1-1. Niderleçner kaloi Frajburgun në avantazh në minutën e 64-t, por 10 minuta më vonë ukrainasi Konopljanka barazoi shifrat për vendasit. Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës, Donis Avdijaj, u aktivizua në këtë ndeshje në minutën e 68, ndërsa mesfushori i kombëtares shqiptare, Amir Abrashi, u fut në lojë në minutën e 79.
Këlni i Mërgim Mavrajt doli me 1 pikë nga transferta ndaj Verder Bremenit teksa ndeshja u mbyll në barazim 1-1. Rudnevs kaloi Këlnin në avantazh në minutën e 28, por Gnabri vendosi baraspeshën në minutën e 40. Mbrojtësi shqiptar u aktivizua si titullar për 90 minuta të plota në këtë takim.
Në ndeshjet e tjera, Lajpcigu u rikthye te fitorja teksa mposhti në shtëpi me rezultatin 2-0 Hertën e Berlinit. Fitore vendasish edhe në dy ndeshjet e tjera. Mainci fitoi me rezultatin 3-1 ndaj Hamburgut, ndërsa Augsburgu mposhti 1-0 Borusian e Mynshengladbahut. Pas këtyre ndeshjeve, Lajpcigu u ngjit në kuotën e 36 pikëve, duke marrë përkohësisht vendin e parë. Këlni mban vendin e 7 me 24 pikë, Frajburgu renditet i 10-i me 20 pikë, ndërsa Shalke e 11-a me 18 pikë.
Borussia e Dortmund pësoi një tjetër ndalesë në Bundesligë, pasi barazoi 2-2 me Hoffenheim në transfertë, me vendasit që treguan se jo rastësisht gjenden në zonën Champione. Verdhezinjtë e Tuchel vuajtën gabimet në pjesën e parë, ku jo vetëm u ndëshkuan që në minutën e 2-të nga goli i Utuh, por gjithashtu Weidenfeller gaboi dhe në rastin e realizimit të Wagnerit kur nuk mbajti dot topin në kontroll.
Dortmund megjithatë kishte mundur të barazonte ndeshjen më parë me Gëtzen në të 11-ën, por një tjetër disavantazh duket se ndikoi dhe negativisht te verdhezinjtë që humbën dhe nervat, aq sa Reus la të tijtë me 10 vetë në fundin e pjesës së parë, pasi mori dhe kartonin e dytë të verdhë. Fillimi i pjesës së dytë pavarësisht se në inferioritet numerik ishte shumë e mirë për Dortmundin që pas 3 minutash arriti të barazojë sfidën me Aubameyang.
Gjithsesi deri në fund, pavarësisht përpjekjeve formacioni i Tuchel nuk arriti të marrë dot fitoren, duke ndarë nga një pikë, që ngjit për momentin ekipin e Hoffenheimit në vendin e 3-të në renditje.