“Interi e kishte në dorë Ronaldon, por e refuzoi”

Luis Suarez, ish-sulmuesi i famshëm i Barcelonës dhe i Interit, spanjolli i vetëm që ka mundur të fitojë “Topin e Artë” (në 1960-ën), zbuloi gjatë një interviste për “Marca”-n se kishte qenë shumë pranë transferimit të Kristiano Ronaldos tek Interi në vitin 2002. Nëse 81-vjeçari do të kishte këmbëngulur, sot mund të ishim duke treguar një tjetër histori… Për Interin kampion të gjithçkaje ose për talentin e radhës që dështoi në “San Siro”…
Luis Suarez, spanjolli i vetëm që ka fituar “Topin e Artë
Në fjalët e spanjollit dallohet qartë mëria që ushqen kundrejt klubit, i cili mes sezoneve 1961-1970 e ndihmoi të fitonte dy herë Kupën e Kampioneve. “Kam qenë shumë pranë transferimit të Kristiano Ronaldos tek Interi. Bisedova me nënën, motrën dhe menaxherin e tij. Isha aq pranë sa nisa të diskutoja edhe për çmimin. Por ai nuk kishte debutuar ende me ekipin e parë të Sportingut. Unë e vëzhgova gjatë një miqësoreje në Vigo, ku shënoi një gol si ai që i realizoi Ronaldo Kompostelës.
Ndihem fajtor, pasi nuk këmbëngula sa duhej tek Interi për t’i bindur që ta blinin. Isha mësuar me faktin se Interi më injoronte gjithmonë sa herë i këshilloja ndonjë lojtar. Kësaj here duhet të isha më këmbëngulës. Ishte një mëkat t’i thoshe ‘jo’ një lojtari të atij kalibri. Kur Interi kuptoi se çfarë po bënte, ishte vonë, pasi Kristiano ishte i Junajtidit”, tregoi Suarez.
Suarez ka qenë njëri prej personaliteteve të sportit që ka sulmuar “pa doreza” shoqërinë zikaltër. Vetëm pak javë më parë, ai akuzoi Havier Zanetin se nuk po bënte asgjë për ta ndihmuar Interin.