Konte: Duhet t’i “vrasim” ndeshjet

Antonio Konte nuk ka qenë plotësisht i kënaqur nga mbrëmja e djeshme, edhe pse skuadra e tij siguroi fitoren e dhjetë radhazi. “Nuk mund të vuajmë aq shumë në një ndeshje. Ne duhet t’i mbyllim ndeshjet kur na jepet mundësia dhe jo të shpërdorojmë ashtu. Rezultati 1-0 nuk të jep asnjëherë qetësi dhe ndërkohë mban me shpresë të madhe gjithnjë kundërshtarin. Ishte një fitore që do të na shërbejë për të ardhmen, por në fund Kurtua na shpëtoi, sepse ndoshta edhe mund ta kishim pësuar. Shpresoj që në ardhmen të shmangim kësi rreziqesh në sekondat e fundit.
Fabregas? Ai është një lojtar i mirë dhe neve na shërben shumë për eksperiencën dhe cilësitë që ka. Në mesfushë kemi 4 lojtarë shumë të zotë dhe unë vlerësoj sipas rastit se cili prej tyre luan. Ndonjëherë nuk mjafton vetëm forma fizike, por edhe ajo psikologjike. A ardhmja e Ceskut? Nuk kam dëshirë të analizoj publikisht lojtarët e mi. Po e përsëris se është një futbollist cilësor dhe do të ketë hapësira të mjaftueshme edhe për të në të ardhmen. Nuk mund të flas me të, na lini t’i shijojmë festat që po afrojnë…”, deklaroi trajneri i Chelsea-t pas ndeshjes së djeshme.