Interi bën gati skarcimet në janar

U duk e çuditshme zgjedhja e Stefano Piolit për t’i besuar çelësat e mesfushës mesfushorit francez Kondogbia, por me kalimin e ditëve kuptohet pse trajneri i ri i zikaltërve e aktivizoi si titullar. Ai ka dashur ta provojë dhe kaq pak ndeshje i kanë mjaftuar që Kondogbia është një investim i gabuar. Kohët e arta kur luante te Monako duken si një kujtim i largët, sepse tek Interi ai është thjesht një fantazmë.
Nuk mbron, nuk ndërton dhe nuk ofron ekuilibra në fushë. Ai nuk mund ta bëjë kurrsesi Medelin, mungesa e të cilit po ndihet shumë në mesfushë. Kondogbia i ka ditët e numëruara në Milano dhe shumë shpejt, ndoshta në merkaton e janarit do të sakrifikohet.
Problemi i vetëm është se për francezin nuk ka shumë skuadra të interesuara dhe Interi mund ta ketë të vështirë për t’i gjetur ekipin e së ardhmes. Deri tani, Marseja dhe Liverpuli kanë kërkuar informacione. Interi është gati ta japë në huazim me detyrim blerjeje, për afro 22 milionë euro.
Mirëpo, Kondogbia nuk është i vetmi që do të largohet nga Interi në janar. Drejtori sportiv, Auzilio ka shumë punë për të bërë sepse grupi i futbollistëve është shumë i fryrë dhe gjatë këtyre javëve nuk kanë luajtur të gjithë. Duke nisur nga sulmi, do të largohen Biabiani, Jovetiç dhe Palasio, ndërsa në mesfushë një tjetër emër që lakohet për t’u larguar është ai i Felipe Melos.
Edhe mbrojtja ka shumë futbollistë, prandaj Santon mund të jetë lojtari që do të bëjë valixhet gati. Vetëm pasi të bëhen këto largime, skuadra e Interit dhe drejtuesit do të futen në garë për të afruar futbollistë të tjerë. Darmian është i pari në listën e dëshirave të zikaltërve, por nëse dështon ai, drejtuesit do të nisin sulmin për Krishiton.
Në merkaton e janarit, kinezët nuk kanë premtuar ndonjë goditje të madhe, ndërsa emrat “big” duket se do të ruhen për në merkaton e verës. Fillimisht Interi duhet të arrijë objektivat për të marrë dhurata nga Zhang Jindong.