Kush janë kriminelët e PS për zgjedhjet e 18 qershorit

Presidenti i Republikës, dekretoi datën 18 qershor si ditën kur do të mbahen zgjedhjet në vend. Shqiptarët do të shkojnë drejt kutive të votimit për të vlerësuar punën e deritanishme të Rilindjes. Sondazhet online, tregojnë një qasje të qartë të votuesit drejt Partisë Demokratike, kjo nisuar dhe nga situata, e cila vlerësohet si më e rënda në 25 vite të ndryshimit të sistemit. Rëndimi i taksave, trafiku, korrupsioni, mungesa e investimeve nuk kanë pasur as në ditët më të zeza këto shifra. Perceptimi i opinionit publik për shëndetësinë, ekonominë dhe rendin është në nivelet më të ulta. Në një raport të Transparence International thuhet se Shqipëria ka normën e tretë më të lartë të ryshfetit në Europë me 34%, duke lënë pas vetëm Moldavinë dhe Ukrainën. Në raport theksohet se një në tre shqiptarë e shohin korrupsionin si problemin më të madh me të cilin përballet vendi dhe paguajnë ryshfet për të marrë një shërbim. Kjo ndodh vetëm 6 muaj para zgjedhjeve.
Ardhja e Edi Ramës në pushtet në vitin 2013, do të sillte bashkë me premtimet e Rilindjes dhe  furinë e emrave të personave me rekorde kriminale në çdo institucion. Deputetë, kryetarë bashkie, drejtorë të të gjitha niveleve do të drejtonin në çdo qelizë të këtij vendi, tatime, transport, dogana, pushtet lokal etj. Nisur nga kjo situatë, Partia Demokratike në fundin e vitit 2014 do të propozonte një ligj, i cili ndalonte kandidimin e personave të inkriminuartë punësoheshin në administratë. Janë rreth 80 vepra të ndryshme penale, të cilat u ndalojnë individëve pjesëmarrjen në jetën publike. Ligji për dekriminalizimin do të merrte 131 vota në Kuvend nga 140 më 17 dhjetor të vitit të kaluar. Sot, pas një viti Rama refuzon ta zbatojë, situata jo vetëm nuk është përmirësuar, por është rënduar dhe më shumë.

Në administratë të dënuar për vrasje

Eshtë e njohur tashmë tërheqja që ka kryeministri ndaj kriminelëve dhe trafikantëve të të gjitha llojeve. Me dashje, ai prej një viti ka refuzuar të pastrojë administratën, duke injoruar kështu dhe kushtet e vendosura nga SHBA dhe BE. Në administratën e Ramës, në të gjitha nivelet do të gjesh persona të dënuar për krime të ndryshme, por më shumë janë ato të trafikut të drogës, dhe vjedhjes. Por gjen aty dhe për vrasje deri edhe të punonjësve të policisë. Për shembull, ish- drejtori i Ujësjellësit të Pogradecit, ka një akuzë të tillë, por edhe kryetari i PS-së në Shkodër Martin Cubi për vrasjen e Dodë Hilës. Kjo se ka penguar aspak Edi Ramën t’i verë në poste të larta drejtuese qoftë në parti qoftë në administratë. Edhe në rastet kur janë dorëhequr “pas një vale denoncimesh që ndërmori PD në 2014-2015-ën) sërish janë ata që venë në lëvizje mekanizmin e tenderimit, duke shfrytëzuar postet e larta që  kanë në kupolën e PS-së në qendër apo në rrethe. Edi Rama, duke përdorur Sajmir Tahirin, apo dhe marifete të tjera politike u mundua t’i dilte në mbrojtje, por sërish në disa raste do të dilte zbuluar.

Mbrojtja e trafikantëve

Për shembull në listën me 130 emra të Partisë Demokratike të dorëzuar për verifikim në maj të vitit 2015, ishte dhe emri i Kelmend Balilit drejtor i Transporteve në Sarandë. Nga ana e saj opozita kishte dyshimet e veta, të mbledhura në rrugë të ndryshme, se persona me të kaluar kriminale ishin infiltruar në administratë. Në po atë muaj, Kelemend Balili do të shpallej në kërkim ndërkombëtar për trafik droge. Kështu është dhe rasti i punonjësit të Policisë në Komisariatin Nr. 2 Gurian Lekzeqiri. Nga ana e saj, Partia Demokratike kish kërkuar verifikim të figurës së tij, por nga ana e Ministrisë së Brendshme dhe institucioneve të tjera sërish heshtje. Gurian Lekzeqiri do të arrestohej në flagrancë pas hetimeve të Prokurorisë, në flagrancë, duke kryer trafik kokaine. E njëjta situatë dhe me drejtorin e mjedisit në Bashkinë e Korçës, i cili megjithëse opozita dhe indiciet e saj se ky person është akuzuar për trafik klandestinësh, sërish askush se vuri ujin në zjarr. Më pas, Aleksandër Çela, që mbante detyrën e drejtorit u arrestua në Itali, duke kaluar klandestinë sirianë.

Më shumë se një vit nga ligji i dekriminalizimit

Nuk janë vetëm emrat që janë përfolur deri më tani dhe që njihen për aktivitetin e tyre kriminal, si fjala vjen Roshi i Kavajës, apo Bushi i Krujës. Janë një mori emrash në të gjitha hallkat e administratës, të cilët kanë vetëm një detyrë të mbajnë Rilindjen sa më gjatë në pushtet. Ose më saktë, janë këta ata që emërohen komisionerë të zgjedhjeve, apo që bëjnë direkt ose indirekt manipulimin e votës.  Zgjedhjet janë më 18 qershor vetëm disa muaj larg, ndërsa ligji i dekriminalizimit vazhdon të flerë në sirtaret e Ramës, Tahirit dhe të gjitha institucioneve. Paguhen nga taksat e publikut për të vjedhur votën e tij. Paguhen për të legjitimuar vjedhjen që i bën rilindja pronës publike. Ligji për dekriminalizimin ndalon pjesëmarrjen në administratë publike për më shumë se 80 vepra të ndryshme penale. Ka kaluar më shumë se një vit nga miratimi i tij, dhe ska asnjë statistikë se sa janë larguar nga pozicionet e tyre, sa i janë dorëzuar ligjit. Në fakt askush! Edi Rama në filozofinë e tij burgjet i mbush me të varfër, ndërsa ata që duhen të jenë pas hekurave bëjnë fushatën për të.

Disa nga të inkriminuarit që do të bëjnë fushatën e PS

Gentjan Daja, trafik droge kreu i PS Kavajë

Edurim Teqja, në kërkim për vrasje, kryetar i PS Peqin i deleguar i Ramës, bredh i lirë

Lekë Tuna, trafik makinash drejtor OSHEE Kurbin

Ilir Berberi, ish-drejtor Ujësjellësi Pogradec, vrasje të punonjësit të policisë

Florian Qafa,  Task Forcë OSHEE Tiranë, trafik droge

Sokol Bode, Shef i Kufirit Dhërmi, dyshohet se bashkëpunon me Habilajt

Genard Gjashta, trafik droge  ish-shef i sektorit të shërbimeve Prefektuara Tiranë sot PS qendër

Drini Bello, trafik droge dhe armësh Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm Tiranë

Erjon Bojaxhi, transport i vlerave të mëdha, pastrim parash. Albkontroll Tiranë

Skerdilajd Dalipi, korrupsion, ish-jurist i Avokaturës së Shtetit

Alket Qëndro, për vjedhje drejtor i Tatimeve Sarandë

Kelmend Balili, trafik droge, në kërkim ndërkombëtar, ish-drejtor i Transporteve Sarandë, bredh i lirë

Roni Shqopa, shpërdorim detyre, drejtor i Shtëpisë së Pushimit Durrës

Durim Herri, shpërdorim detyre, drejtor i Spitalit Krujë

Ukë Camaj, falsifikim dokumentesh, nëndrejtor Ekonomik, Spitali Tropojë

Plator Mehmeti, korrupsion, kryeinxhinier OSHEE

Florenc Tabaku, falsifikim dokumentash, drejtor i Zyrës së Punës Korçë

Aleksandër Kalemaj, falsifikim të pijeve alkolike dhe ushqimore, ish-drejtor i AKU

Enrik Sulejmani, trafik klandestinësh, ish-drejtor i Policisë së Burgjeve

Gentian Alizoti, trafik droge, punësuar Njësia 6 Kombinat Tiranë

Gurian Lekzeqiri, trafik droge punonjës policie Komisariati Nr.2,(i denoncuar nga PD, arrestuar në flagrancë në vitin 2016 sërish për trafik droge)

Vasip Habili, kontrabandë floriri, Drejtoria e Bujqësisë Durrës

Boge Budini, trafik droge, manipulim zgjedhjes 2001-20013, drejtor i Policisë Porti Durrës

Pajtim Bezati, falsikim dokumentash, Shef Kontrolli linja Peqin-Pogradec

Estref Isufaj, falsifikim dokumentash, drejtor shkolle Këlcyrë

Arben Xhaja, falsifikim dokumentash  drejtor shkolle Përmet

Klement Ndoni, trafik droge, kryetar i Bashkisë Këlcyrë

Aleksandër Çela, trafik klandestinësh, ish-drejtor i Mjedisit Korçë (e la detyrën, pasi u arrestua në Itali për të njëjtën vepër penale më 2016-ën)

Gjergj Doda, manipulim zgjedhjesh komisionier i PS-së, kreu i Antidrogës Lezhë

Martin Cubi, vrasje kryetar i PS-së Shkodër

Gentian ABAZI