Lideri global i Surrelit i çon Putinit, Mirelën

Kreu i qeverisë ka nisur konktaktet me Moskën. Ministrja e tij e Kulturës, Kumbaro është nisur drejt kryeqytetit rus me një mesazh të posaçëm për presidentin Putin nga lideri global i Surrelit, Rama. Lajmi nuk është dhënë zyrtarisht nga Ministria e Kulturës, por nga ambasada ruse në Tiranë.
“Kemi kënaqësinë t’ju përcjellim informacionin për vizitën e ministres së Kulturës znj. Kumbaro në Forumin Kulturor të Shën Petërburgut;
Më 2 dhjetor, në kuadër të Forumit, ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Mirela Kumbaro, e cila kryeson delegacionin shqiptar në Shën Petërburg, bashkë me homologun e saj rus, Vladimir Medinski, kanë nënshkruar Programin e bashkëpunimit kulturor ndërmjet ministrive të kulturës së dy vendeve për periudhën 2017-2019. Gjithashtu, një ditë më parë, në një nga seancat e Forumit, ku morën pjesë përfaqësues të vendeve të ndryshme si Italia, Greqia, Sllovenia, Serbia etj., Ministrja Kumbaro mbajti një fjalim kushtuar çështjeve të ruajtjes së trashëgimisë kulturore dhe planeve për të intensifikuar dialogun kulturor Rusi-Shqipëri.
Sipas mediave ruse këtë aktivitet pritet që sot ta vizitojë, edhe presidenti rus Putin. Kumbaro është një nga të paktat pjesëmarrëse në këtë forum në nivelin e ministres, nga vendet europiane që janë anëtare dhe aspirante për BE-në.
Përse opinioni publik duhet ta mësojë këtë vizitë jo të zakonshme, në këtë situatë të krijuar pas deklaratave të Ramës, pikërisht nga ambasada ruse?