Konte mund edhe Guardiolën

Britain Football Soccer - Manchester City v Chelsea - Premier League - Etihad Stadium - 3/12/16 Chelsea manager Antonio Conte and players applaud fans after the game Action Images via Reuters / Jason Cairnduff Livepic EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 45 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications. Please contact your account representative for further details.

Manchester City-Chelsea, një nga ato duele që mund të të ndryshojë rrjedhën e sezonit dhe kështu mund të rezultojë për skuadrën e Antonio Contes vazhdon të thyejë çdo kundërshtar që i del në rrugën drejt titullit. Fitorja e tetë rresht për “Blutë e Londrës” vjen pas një 90 minutëshi të çmendur në Manchester, ku cinizmi i italianit triumfoi ndaj futbollit total të Guardiolës, skuadra e të cilit shpërdoroi deri në abuzim. 3-1 trimfuan londinezët në duelin e kreut, duke kthyer në favorin e tyre disavantazhin e pjesës së parë dhe duke e çuar në +4 diferencën me “Citizens”. Skuadrat të kujdesshme nuk dhanë pika referimi në minutat e para, por në të 15-ën ishte Hazard që lëshoi një goditje të fortë, duke drithëruar të pranishmit në “Etihad Stadium”. 6 minuta më vonë ishte radha e Kun Agueros, i cili u ndal nga Thibaut Courtois me një pritje spektakolare. Goli i parë u shënua nga Fernandinho, por sa keq që ajo rrjetë e brazilianit ishte në pozicion të parregullt, ndërsa Aguero shpërdoroi një rast të artë që ilustron mungesën e qetësisë së “Citizens” përpara portës. Armata e Pep Guardiolës u bë më kërcënuese me kalimin e minutave, duke rrezikuar sërish me argjentinasin që pas asistit të marrë nga De Bruyne nuk arriti të shënjestronte saktësisht. Sa shumë raste të shpërdoruara nga Manchester City, por çfarë gare ajo e Gary Cahill në fundin e pjesës së parë. Mbrojtësi i Chelseat me një devijim të pafat u dhuroi bardhekaltërve avantazhin.
Pushimi i pjesës së parë nuk i ftohu gjakrat, sepse City kërkoi golin e dytë që në të 48-ën, kur De Bruyne nuk u tregua aspak altruist, duke shpërdoruar një tjetër rast. 5 minuta më vonë, Aguero ia ktheu me të njëjtën resto belgut, duke zgjedhur goditjen personale që u ndal sërish nga Courtouis. Momenti kulminant i monologut të “citizens” me portën e bluve kulmoi me traversën e De Bruyne (57), i cili bëri më të vështirën, duke mos e shtyrë topin në rrjetë dhe ky ishte momenti që shkatërroi ëndrrat e skuadrës së Pep Guardiolës. Chelsea fitoi oksigjen dhe si një skuadër eksperte e thumboi kundërshtarin në dy raste, fillimisht me Diego Costën që ngriu vendasit me golin e barazimit.
Goli i dytë është një manual për futbollin e Antonio Conte, dy pasime dhe Willian i vetëm përballë Bravos tregohet i pamëshirshëm. Çfarë dueli, Manchester City nuk arrin të kuptojë absurdin e një momenti të tillë, ndërsa “Blutë” me eksperiencë ndërtuan një tjetër gol fotokopje me të dytin në minutën e fundit të takimit. Një 3 pikësh ky që e konfirmon Chelsean forcën kryesore dhe rivalin për t’u mundur nga të gjithë në Premier League.