Ballina Sport Guardiola: Konte trajneri më i mirë në botë

Guardiola: Konte trajneri më i mirë në botë

Pep Guardiola, trajneri i Manchester City-t, i ka thurur lëvdata trajnerit të Chelsea-t, Antonio Konte. Guardiola ka thënë se Antonio Konte është trajneri më i mirë në botë. “Konte është pa dyshim një nga më të mirët, ndoshta edhe trajneri më i mirë në botë për momentin. Për ne është hera e parë që ne do të përballemi me njëri-tjetrin”, ka deklaruar Guardiola. “Ai bëri një punë të jashtëzakonshme me Juventusin dhe në punën e ekipit kombëtar të Italisë”, ka theksuar ish-trajneri i Barcelonës dhe Bayern Munichut.
Çmimi i FIFA-s “Trajneri i Vitit” për 2016-n ka njohur tashmë 3 finalistët e tij. Pas votave të shumta të fansave të futbollit në faqen e internetit “FIFA.com”, institucioni qeverisës i futbollit botëror ka publikuar emrat e 3 kryesuesve.
Trajneri kampion i Anglisë në drejtimin e Leiçesterit, Klaudio Ranieri, trajneri fitues i Ligës së Kampionëve në drejtimin e Realit të Madridit, Zinedin Zidan, si dhe trajneri kampion i Europës në drejtimin e Portugalisë, Fernando Santos, do të garojnë me njëri-tjetrin për të fituar çmimin prestigjioz.
Italiani, francezi dhe portugezi arritën suksese mjaft të rëndësishme gjatë këtij viti që po mbyllet, çka bëri që dhe fansat të mos kishin dyshime në hedhjen e votës së tyre.

Exit mobile version