Dortmund leksion B. M’Gladbach

Borussia e Dortmundit rikthehet te fitorja në Bundesligë, duke shkëlqyer. Në “Signal Iduna Park”, verdhezinjtë e Thomas Tuchel mposhtën lehtësisht me rezultatin e thellë 4-1 Borussia Moenchengladbach, duke thelluar krizën e skuadrës së Andre Schubert. Një fitore e merituar për Borussian e Dortmundit nën shenjën e Pierre Emerick Aubameyang. Sulmuesi nga Gaboni realizoi dy gola në këtë sfidë, duke kapur kuotën e 15 finalizimeve në kampionat dhe tashmë e sheh veten të shkëputur në krye të listës së golashënuesve. Megjithatë, sfida nisi në malore për Dortmundin që u ndëshkua nga Gladbahu që në minutën e 6-të me brazilianin Raffael që arriti të mposhte portierin Weidenfeller. Por vetëm 1 minut më pas, Aubameyang i asistuar nga Reus vendosi sërish baraspeshën, ndërkohë që polaku Lukaz Pisczek pas çerek ore lojë kaloi për herë të parë në avantazh në këtë ndeshje, verdhezinjtë me golin e 2-1. Në pjesën e dytë kishte vend edhe për dy finalizime të tjera të Dortmundit, që mbajnë firmat e Aubameyang dhe Dembele për rezultatin final 4-1.