Vallëzim me Putinin? Më parë do shkosh prapa diellit

Edhe delirimi e ka një kufi

Bledi KASMI

Kreu i qeverisë deklaroi mbrëmë se është i gatshëm që të takohet me Presidentin Putin, por shtoi se kjo nuk varet më prej tij, por nga Presidenti rus. Deklarata e Ramës bëhet vetëm tre ditë pas kthimit nga takimi me Kancelaren Merkel, ku ai paralajmëroi se nëse refuzohet hapja e negociatave të anëtarësimit atëhere vendi do të rrëzikohet nga “Faktori 3” duke lënë të kuptohet Rusinë.
Rama nuk ka pritur që vendi të rrezikohet nga Rusia, por ai i është vetëofruar Putinit si një prostitutë politike. Deklarata e tij se rusët nuk janë antishqiptarë këtë e dinë më mirë shqiptarët e Kosovës. Deklarata tjetër për vallëzimin dyshe me Putinin, këtë mund ta bëjë si një konkubinë, por jo si Kryeministër i Shqipërisë.
Deklarata e mbrëmshme është shprehje e një të dëshpëruari, i cili ka vendosur të luajë me zjarrin pasi ka konstatuar fundin e një cikli të pistë mafioz në drejtimin e vendit. A do të vallëzojë Rama me Putinin? Natyrisht që ai mund ta bëjë këtë, por më parë do të shkojë pak pas diellit.
Marrëdhëniet biletarele mes vendeve janë gjithnjë brenda kornizave diplomatike dhe interesave të një vendi, por kur ata konceptohen si hakmarrje ndaj Perëndimit atëhere kjo nuk është me një tagër që i përket vetëm Ramës, por të gjithë shoqërisë shqiptare.
Këtu Rama duhet të bëjë llogaritë mirë me aleancën në të cilën bën pjesë Shqipëria si dhe me orientimin e fortë të saj pro perëndimor dhe një vend që ka si partner kryesor Shtetet e Bashkuara.
Rama mund të jetë mërzitur shumë me zgjedhjen e Presidentit Trump në Shtetet e Bashkuara. Mund të jetë mërzitur shumë se Merkel e përzuri nga negociatat, duke i vendosur kusht zgjedhjet e vitit të ardhshëm si dhe luftën ndaj krimit dhe korrupsionit. Mund të jetë mërzitur shumë, se Brukseli nuk do të hapë negociatat në Dhjetor me atë në krye të qeverisë, por ajo që nuk do të mund të lejohet është që dështimi i skizofrenit në krye të organizatës kriminale të konsiderohet si një dështim i vendit.
Delirimi i liderit global të Surrelit ka kaluar kufijtë dhe ka shkelur vijat e kuqe. Se çfarë mund të ndodhë me të tani as ai vetë nuk e di.
Ndoshta një sugjerim mund ta marrë në konsideratë tani; të shkojë dhe të kërkojë azil në Rusi, sepse Shqipëria ka një tjetër rrugë për të bërë. Dhe ky vend nuk do të jetë peng i pazareve të tij me oligarkët. Nuk do të jetë peng i organizatës kriminale që përfaqëson, i drogës dhe trafikantëve të prostitutave.
Ky vend do të kthehet në normalitet me çdo kusht dhe me çdo mjet. Mund të jetë humbur shumë kohë deri tani, por rrethanat politike brenda dhe jashtë vendit imponojnë ndryshime radikale dhe të shpejta. Mbrëmë partnerët perëndimorë të Shqipërisë e kuptuan se nuk ka një rrezik rus për Shqipërinë dhe se i vetmi rrezik është i Sëmuri mendorë që kemi në krye të qeverisë.