Ballina Sport Ndizet “El Clasico”

Ndizet “El Clasico”

El Clasico nuk është vetëm një përballje mes emrave të mëdhenj të futbollit Botëror, por është edhe një betejë taktike mes Luis Enriques dhe Zinedine Zidane. Prej ditësh, Barcelona dhe Reali i Madridit janë duke u përgatitur intensivisht për supersfidën e “Camp Nou” që mund të vendosë edhe fatet e titullit kampion, pasi nëse fitojnë Los Blancos do ta çonin në 9 pikë avantazhin ndaj Barcelonës, duke e vrarë përfundimisht kampionatin. Në fakt trajnerët e të dy ekipeve janë treguar të kujdesshëm, duke mos dashur të tregojnë mënyrën se si do të luhet apo formacionet. Blaugranat vijnë në këtë ndeshje me disa futbollistë në formë jo të mirë fizike, siç janë Andres Iniesta dhe mbrojtësi francez Samuel Umtiti.
Nevojitet që të bëhet një vlerësim i detajtuar i muskujve të të dy futbollistëve, pasi siç dihet “El Clasico” është një 90 minutësh me intensitet të lartë loje. Pavarësisht kësaj, alternativat për teknikun Luis Enrique nuk mungojnë. Mascherano ose Sergi Roberto me shumë gjasa do të jenë titullarë në mbrojtje repart në të cilin e ka të sigurtë vendin e tij në formacion Gerard Pique. Nëse argjentinasi Mascherano vendoset në të krahët e mbrojtjes, siç ndodhi në takimin kundër Man.City, atëherë qendra e rapartit difensiv do të jetë e përbërë nga Pique dhe Umtiti. Në mesfushë, Ivan Rakitiç ndërkohë nuk është në formën e tij më të mirë dhe Rafinha është një opsion i vlefshëm për repartin e ndërmjetëm. Sulmi do të përbëhet nga treshja Mesi-Suarez-Neymar.
Ndërkohë që nga kampin e Realit të Madridit situata duket disi më komode, pavarësisht se dëmtimi i Gareth Bale është një mungesë që peshon tek Los Blancos. Trajneri Zinedine Zidane ka disa alternativa në lidhje me formacionin që do të luajë. Një 4-3-3 me Luca Vasquez në krahun të djathë, Cristiano Ronaldo në të majtin dhe Karim Benzema në qendër të sulmit. Formacion ky që mund të kalojë dhe në 4-4-2. Tekniku francez ka dhe një tjetër as nën mëngë, të cilin mund ta përdori, mesfushorin Casemiro. Shumë dilema dhe dëshirë shumë e madhe nga të dyja ekipet për të dalë triumfues. El Clasico mbetet El Clasico dhe pa më të voglin dyshim spektali është i garantuar.
Trajneri i Real Madridit, Zinedine Zidane, e di shumë mirë rrezikun që mund të vijë nga ylli i Barcelonës, Leo Mesi, andaj ka thënë se ai duhet të mbulohet më së miri në “El Clasicon” e së shtunës. “Ne do ta mbulojmë Mesin. Por jo vetëm atë, do të tentojmë që t’i ruajmë edhe lojtarët e tjerë”, ka thënë Zizu.
Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, ka gjetur kohë që të flasë për “El Clasicon” në mes të Real Madridit e Barcelonës. Barcelona ka pasur probleme në këtë sezon dhe në tetë ndeshjet e fundit ka shënuar vetëm tri fitore në të gjitha garat. Por, për ish- trajnerin e katalunasve, është mirë që edhe Barcelona të humbë ndonjëherë. “Nuk mendoj se është fillim i dobët. Barcelona është në gjendje gjithmonë ta fitojë titullin. Shpresoj se nesër do të fitojnë”, tha Guardiola.

Exit mobile version