Ministri i Jashtëm grek: Droga e krimi, kushte shtesë për Ramën më 12 dhjetor

Ministri i Jashtem Ditmir Bushati, gjate nje konference te perbashket shtypi me Ministrin e Jashtem te Greqise, Nikos Kotzias, i cili ndodhet per nje vizite zyrtare ne Tirane. /r/n/r/nGreek Foreign Minister Nikos Kotzias during a press konference with Albanian Foreign Minister Ditmir Bushati, after their meeting in Tirana on July 15, 2015.

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias u shpreh se Shqipëria do të marrë në dhjetor kushte të reja për hapjen e negociatave të anëtarësimit. Duke folur për edicionin grek të “Huffington Post” tha se pikërisht këto kushte kanë shkaktuar nervozizëm së fundi tek pala shqiptare.
Në një intervistë për “Huffington Post” ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias u shpreh se Shqipërisë do t’i vihen edhe kushte të tjera, përveç pesë prioriteteve të njohura për hapjen e negociatave të anëtarësimit në BE. Në raportin që do të publikohet më 12 dhjetor, sipas Kotzias, veç pesë reformave që kërkon Komisioni Europian, do të përmenden edhe nevoja e respektimit të fqinjësisë së mirë, njohja e të drejtave të minoritetit, shfuqizimi i konceptit të trashëguar nga periudha e sundimit komunist mbi zonat minoritare, që nuk i njeh të drejtën e minoritetit banorëve të Himarës, lufta kundër krimit të organizuar dhe trafikut të drogës.
Sidomos këto dy çështjet e fundit, sipas Kotzias, kanë shkaktuar nervozizëm te pala shqiptare. I pyetur nëse ka tensione në marrëdhëniet diplomatike mes Greqisë dhe Shqipërisë, politikani grek shton se pala shqiptare është e tensionuar, pasi e kishte konsideruar shumë të lehtë marrjen e një date për hapjen e negociatave, ndërkohë tashmë ka kuptuar se duhet të plotësojë edhe kushtet e tjera për të marrë një vlerësim të mirë.