Gashi dhe Colorado eliminohen nga Seattle

Shkëlzen Gashi nuk ja doli të fitonte dot titullin e Konferencës së Perëndimit në MLS, me Koloradon që u mposht 0-1 në shtëpi nga Seattle në sfidën e kthimit, duke u mundur 3-1 në total. Në Dick Sporting Good Park, Colorado e dominoi lojën, por pa arritur të gjente dot golin që do t’i jepte përmbysjen e sfidës së parë të humbur 2-1. Pas vetëm pesë minutash, Jones pati mundësinë për Coloradon për të kaluar në epërsi vendasit pas një harkimi të Gashit në zonë, por gaboi, ndërsa rasti më i mirë për Rapids u paraqit në minutën e 23-të, kur sërish vendasit nuk arritën të shfrytëzonin një aksion kundërsulmi. Një tjetër harkim i Gashit në minutën e 25-të për pak sa nuk u shndërrua në gol nga Jones në të 25-ën, ndërsa në të 56-ën ishte Morris që i dha epërsinë ekipit mik me golin e 0-1. Ky gol ishte mëse i mjaftueshëm për ekipin e Seattle, deri në fund që fituan jo vetëm titullin e Konferencës, por dhe mundësinë për të luajtur në finalen e MLS ndaj Torontos ose Montrealit më datë 10 dhjetor.