Shkëlqen Manchester United

Manchester United mori tri pikë të rëndësishme ndaj Feyenoordit të Roterdamit, të cilin e mposhti thellë 4-0 në “Old Trafford” në raundin e pestë të ndeshjeve në Grupin A në Europa League, me gola të Rooney-t, Mata-s, Zlatan Ibrahimoviç dhe Lingard, duke fituar duartrokitjet e publikut vendas, ndërsa Fenerbahçe kaloi 2-0 ukrainasit e Zoria Luhansk. Stoch dhe Kjaeur gjetën rrjetën në pjesën e dytë, me skuadrën turke që mbetet në krye të klasifikimit me 10 pikë. “Djajve të Kuq” do t’u mjaftojë edhe barazimi ndaj Zoria Luhanks për të vijuar përtej fazës së grupeve.
Në Grupin B, Apoel Nikosia u kualifikua për në fazën tjetër edhe pse u mund 2-1 nga Astana. Ndonëse shënoi e para me Efrem skuadra qipriote pësoi dy gola në pjesën e dytë që mbajnë firmën e Anicic e Despotovic. Kualifikohet gjithashtu edhe Olimpiakso që barazoi 1-1 me Young Boys. Në Karaiskaqis për vendasit realizoi Fortounis në fillim të pjesës së parë, ndërsa për zviceranët barazoi rezultatin Hoarau.
Në Grupin D, konfirmohet në vendin e parë Anderlehti që fitoi 1-3 në fushën e Qabalas. Tielemas shënoi për miqtë në minutën e 11-të, ndërsa pak çaste më vonë barazoi Ricardinho me 11-metërsh. Autori i golit të Qabalas humbi një 11-metërsh në minutën e 74-ërt, ndërsa Eyyubov në limitet e kohës së rregullt u ndëshkua me karton të kuq, duke i dhënë mundësinë Anderlhetit që të shënonte dy gola me Brunon dheTeodorzyk. Barazimi 0-0 me Mainzin i siguroi kualifikimin Saint-Etienne, që ka grumbulluar 3 pikë më shumë se skuadra gjermane ndaj të cilës ka edhe avantazhin e golit në fushën kundërshtare.
Në Grupin D, Zeniti i Shën Petërsburgut njeh vetëm fitore, duke iu imponuar 2-0 Maccabi Tel Avivit. Kokorin dhe Kerzhakov shënuan në fund të çdo pjese për ekipin vendas. AZ Alkmaar ndërkohë fitoi në transfertë me Dundalk me gol të Weghorst. Vendi i dytë që të kualifikon për në fazën tjetër do të përcaktohet në sfidat e raundit të fundit.
Konfirmohet edhe matematikisht në vendin e parë të Grupit E Roma, që shkatërroi 4-1 Viktoria Plzen. Shkëlqeu në “Olimpico” Edin Dzeko me një tregolësh, ndërsa Perroti shtoi një tjetër finalizim për verdhekuqtë. Golin e Zeman i realizuar në pjesën e parë i vlejti vetëm për statistikë skuadrës çeke.
Skuadra rumune Astra befasoi në shtëpi Austrinë e Vjenës që e mposhti 1-2. Rotpuller zhblloi takimin në të 57-ën, para se Florea dhe Budescu të përmbysnin shifrat.
Në Grupin F kualifikohen Gent dhe Atletic Bilbao, të dyja në kuotën e 9 pikëve. Skuadra belge mposhti 1-0 Rapidin e Vjenës, ndërsa baskët 3-2 Sassuolon.