Ballina Politikë Sekretary Kerry uron shqiptarët për Pavarësinë

Sekretary Kerry uron shqiptarët për Pavarësinë

US Secretary of State John Kerry speaks on Syria at the State Department in Washington, DC, on August 26, 2013. The United States said Tuesday that chemical weapons had been used against Syrian civilians and warned President Barack Obama would demand accountability for this "moral obscenity." Employing his strongest language yet, Kerry said Washington was still examining evidence, but left no doubt that Bashar al-Assad's regime would be blamed. AFP Photo/Jewel Samad (Photo credit should read JEWEL SAMAD/AFP/Getty Images)

Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry shprehu urimet me rastin e 28 nëntorit, 104-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë.
Në mesazhin dërguar në emër të Presidentit Obama dhe popullit amerikan, zoti Kerry shkruan se Shqipëria është një forcë në rritje për sigurinë rajonale dhe globale.
Shtetet e Bashkuara, thuhet në mesazh, çmojnë thellë ndihmesën e Shqipërisë për Koalicionin Global në Luftën Kundër ISIS-it, për Operacionin Mbështetja e Vendosur dhe për KFOR-in.
“Ne, – shkruan zoti Kerry, – vlerësojmë gjithashtu angazhimin tuaj të fortë për luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm dhe nxitjen e paqes në të gjithë Ballkanin Perëndimor.”
Në vitet në vijim, thuhet në mesazh, Shtetet e Bashkuara presin vazhdimin e bashkëpunimit, sidomos në mbështetje të progresit të Shqipërisë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Exit mobile version