SHBA, shkarkohet trajneri Klinsmann

Ka përfunduar aventura e Jurgen Klinsmann si trajner në drejtimin e stolit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Gjermani që është shpallur kampion bote në Itali 1990 si futbollist, u pushua nga detyra nga Presidenti i Federatës amerikane të Futbollit, Sunil Guliti, që bëri të ditur se do t’i shpjegojë më vonë të detajuara arsyet e këtij vendimi. Klinsmann largohet nga përfaqësuesja me yje e shirita pas 5 vjet eksperience në drejtimin e saj, që nga 29 qershori i 2011 kur mori këtë detyrë, duke i çuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës deri në fazën e 1/8 në Botërorin e 2014 të zhvilluar në Brazil.
Fatale për trajnerin gjerman, në fushatën e kualifikueseve të Rusi 2018, disfata e pësuar në shtëpi nga Meksika dhe humbja tronditëse që e pasoi me poshtërimin 4-0 nga Kosta Rika, që i lë Shtetet e Bashkuara të Amerikës me zero pikë në fund të grupit eliminator. Në të njëjtën kohë nuk kanë munguar dhe kritikat e ndryshme, me Klinsmann që është akuzuar se paguan politikën e tij për të hedhur sytë nga lojtarët që luajnë në Europë për grumbullimin, duke i kushtuar pak vëmendje futbollistëve të Major League Soccer.