Derbi i “Madoninës” pa fitues!

Derbi i Milanos nuk pati një fitues, sepse Interi nuk mund ta humbiste një ndeshje ku luajti më mirë dhe pikërisht në fund, Perisiç mendoi të çonte topin në rrjetë për një barazim spektakolar 2-2 që të sjell në mendime derbet e dikurshme mes dy skuadrave. Milani në fakt, ishte shumë pranë fitores së dytë radhazi në sfidën ndërqytetase duke dashur të konfirmohet realisht si antiJuventus në Serie A, por pavarësisht se me shumë karakter dhe dëshirë tregoi se kishte kufizime në lojë përballë një Interi që luajti më mirë. Milani megjithatë tregoi se është më pragmatist dhe nga 3 goditje drejt portës në pjesën e parë të tria i pati në kuadrat, madje njërën prej tyre e dërgoi dhe në rrjetë, me Suson, që në të 43-tën ndezi “San Siron”.
Inter që realisht kishte qenë më këmbëngulës nuk e vonoi barazimin dhe në të 53-trën, arbëreshi Candreva shënoi me një goditje fantastike. Nga ky moment në fushë ishte vetëm Inter, ndërsa Milani u kënaq vetëm me Suson, që ishte i mjaftueshëm për t’i dhënë sërish epërsinë Milanit, pas një xhirimi dhe të Mirandës në zonë. Pasi gaboi në të 67-tën një gol të sigurtë, Perisiç nuk fali më në të 92-tën kur shfrytëzoi mjaft mirë një top në zonë për një barazim që ishte rezultati më i drejtë për këtë derbi.