Çmenduri për Mesin

Klube të ndryshme janë gati të bëjnë çmenduri për të siguruar Lionel Mesin dhe sipas “El Mundo”, një prej tyre ka bërë një ofertë të pabesueshme për yllin argjentinas. Atij i janë ofruar 100 milionë euro, nëse nuk do të rinovojë kontratën e tij me Barcelonën dhe të largohet me parametër zero nga katalanasit në vitin 2018. Sipas gazetës në fjalë, klubi i cili nuk është identifikuar, do të evitojë pagesën e një klauzole largimi të futbollistit, nëse do të arrijë ta bindë që brenda dy viteve të ardhshme të ndërrojë skuadër.
Në fakt, Mesi ka refuzuar rinovimin që i ka propozuar Barcelona dhe mendohet se do të presë fundin e kontratës së tij në vitin 2018, para se të vendosë se ku do të vazhdojë karrierën e tij. Një pagesë bonus prej 100 milionë eurosh, sigurisht që mund ta ndihmojë ta marrë më lehtësisht këtë vendim.
Mesi është duke zvarritur nënshkrimin e kontratës së re dhe kjo ka detyruar presidentin e Barcelonës, Josep Maria Bartomeu të shqetësohet dhe të nisë menjëherë kontaktet me babain e argjentinasit. Sipas burimeve të tabloidit britanik “The Sun” së fundmi Josep Maria Bartomeu ka telefonuar babain e Lionel Mesit për të gjetur një marrëveshje të rinovimit të kontratën me klubin katalanas.
Por sipas informacioneve të fundit, Mesi po zvarrit rinovimin për shkak të pagesës financiare, e cila kërkohet të jetë unike prej 825 mijë stërlinash në javë. Kjo është një shifër e ‘çmendur’ dhe pa përballueshme për Barcelonën, e cila është duke u përpjekur për ta bindur Mesin me mënyra të tjera.
Sipas raportimeve të medieve britanike pritet një takim i fundit mes tyre për të vendosur përfundimisht të ardhmen e argjentinasit, i cili kohët e fundit është përfolur për një largim të mundshëm nga ‘Camp Nou’. Ditë më parë, “Marca” ka publikuar refuzimin të kontratës së Mesit, një lajm i cili çdo ditë bëhet akoma edhe më i besueshëm, pasi krerët e Barcelonës po vijojnë me këmbëngulje bisedimet me argjentinasin.
Së fundmi ishte presidenti i klubit katalanas, Bartomeu, ai i cili qetësoi tifozët e Barcelonës, duke thënë se Mesi do të përfundojë karrierën në ‘Camp Nou’, por pa treguar asnjë veprim konkret.