Rama nxjerr me dhunë mësues e nxënës në miting

Edi Rama ka urdhëruar mbylljen e shkollave dje në qarkun e Kolonjës, me qëllim nxjerrjen e mësuesve dhe nxënësve në mitingun përmbyllës elektoral që mbajti në qytetin e Ersekës, në mbështetje të kandidatit të tij Ilia Selfo. Konkretisht, fakti është denoncuar nga Sekretari i Marrëdhënieve me Jashtë në Partinë Agrare, Marko Bello, dhe anëtari tjetër i kësaj partie Thoma Miço. Në videot e përgatitura për këtë qëllim tregohet zbrazja e shkollave me urdhër të Ramës, megjithëse në propagandën e tij elektorale shprehej ndryshe. “Ndodh tani. Ndërkohë që Rama deklaron në mitingun e fushatës në Kolonjë se mësuesit nuk janë në mitingun e tij, shkolla e Leskovikut u mbyll qysh në orën 9:30 se do iknin mësuesit në miting!!! Çfarë premtimi i tij mund të jetë i vërtetë pas këtij mashtrimi publik? Ja ku i lanë çantat fëmijët, të cilët e bën pushim se mësuesit e Leskovikut urdhëruan se duhet të jenë në shërbim të partisë shtet”, shkruan Miço. Në fakt, kryeministri nuk është hera e parë që përdor resurset e administratës për fushatat e tij elektorale. Kjo gjë u vu re dhe në zgjedhjet lokale të vitit 2015, por edhe në zgjedhjet e fundit në Dibër, shqetësime të ngritura këto dhe në raportet e OSBE. Rasti flagrant i denoncuar në Dibër ishte përdorimi i makinave të doganës dhe personelit të saj në mbështetje të  Muharrem Ramës të PS-së, duke shkelur me të dyja këmbët ligjin e zgjedhjeve që e ka të ndaluar kategorikisht përfshirjen në fushatë të administratës.

Rekrutimet

Ndërkohë e njëjta situtatë po vihet re dhe në institucionet e shtetit në qendër. Shefat politikë kanë porositur specialistët e ministrive të bëhen gati pas janarit për t’u përfshirë në fushatën elektorale. Kjo gjë po ndodh kryesisht në Ministrinë e Shëndetësisë të Arsimit, Energjetikës dhe Finanacave etj. Rama ka kërkuar mobilizimin e çdo resursi në administratë me qëllim fitimin e zgjedhjeve me çdo kusht. Burime qeveritare thanë për “RD”, se dhe kontigjenti i fundit i makinave të ardhura nga Japonia, do vihen në funksion kryesisht për këtë qëllim. Por jo vetëm kaq, por janë porositur strukturat e PS-së në bazë të identifikojnë elementët me të kaluar kriminale, për t’i përdorur në fushatën e vitit të ardhshëm. Skema do të përdoret gjerësisht në bastionet e opozitës, por resurse kriminale janë përfshirë dhe në Qarkun e Kukësit dhe Rrethinat e Shkodrës. Njerëz krysisht të dënuar brenda dhe jashtë vendit, për vjedhje dhe trafik, u janë premtuar benefice në rast fitoreje të PS-së në zgjedhjet e ardhshme. Janë të deleguarit e PS në rrethe që po hartojnë listat dhe po përgatisin skuadrat, të cilat më pas dhe me ndihmën e Policisë së Shtetit të tentojnë manipulimin e zgjedhjeve të ardhshme. Burime të besueshme brenda PS-së, shprehen se, rekrutimi bëhet duke premtuar benefite dhe mbështetje të pushtetit, por ndër premtimet kryesore janë lehtësirat që do i bëhen, duke i përfshirë në administratë apo lejimin e trafiqeve të ndryshme.