Steven Gerrard e “mbyll” me Los Angeles Galaxy

Steven Gerrard i jep fund aventurës në MLS me Los Angeles Galaxy. Mesfushorit anglez i ka përfunduar kontrata me kalifornianët, me të cilët luajti gjatë 18 muajve të fundit duke shënuar 5 gola, dhënë 14 asiste në 34 ndeshje gjithsej. Takimi i tij i fundit ishte gjysmëfinalja e konferencës së perëndimit në MLS ndaj Colorado Rapids, ku sulmuesi shqiptar Shkëlzen Gashi realizoi një gol spektakolar.
Në një qëndrim zyrtar Gerrad shpjegoi se kur u largua nga Liverpuli iu bashkua Los Angeles Galaxy që të fitonte një tjetër trofe në MLS, por ka mbetur i zhgënjyer që nuk mundi ta arrinte këtë objektiv. Gjithsesi theksoi 35-vjeçari ndihej krenar për atë që kishte dhënë në fushën e blertë për Galaxy. Ai shtoi më tej, se duhet të kalojë më shumë kohë me familjen, për të marrë më pas një vendim për të ardhmen e tij. Gerrard është i mirëpritur në “Anfield”, aty ku u formua dhe pati kulmin e karrierës si futbollist, por edhe trajneri i Celitc, Brendan Rodgers e ka ftuar t’i bashkohet skuadrës skoceze.