Romanjoli rrezikon të humbë derbin

Campionato di Calcio Serie A TIM 2015/2016 2 Giornata Milano - 29.08.2015 Milan-Empoli Nella Foto:Alessio Romagnoli /Ph.Vitez-Ag. Aldo Liverani

Verdikti i ardhur dje në pasditen e vonë fut jo pak në telashe Milanin, në pritje të derbit kundër Interit. Alesio Romanjoli, i cili u detyrua të dilte në fundin e pjesës së parë të sfidës Itali-Gjermani, iu nënshtrua dje vizitave mjekësore, të cilat konfirmuan një tërheqje modeste muskulore të muskujve të brendshëm të kofshës së djathtë. Dhe pavarësisht se dëmtimi nuk duket i rëndë, gjendja e lojtarit do të monitorohet me kujdes deri të dielën paradite, për të kuptuar nëse lojtari do t’ia dalë ose jo. Prandaj, kaq ka mjaftuar për të vënë në alarm stafin mjekësor të kuqezinjve, por akoma më shumë trajnerin e Milanit, Vincenzo Montellën, i cili nuk e kishte llogaritur absolutisht këtë dëmtim, që i prish jo pak plane.
Natyrisht që kreu i pankinës do të ishte i lumtur nëse lojtari do të luante edhe duke shtrënguar dhëmbët, sepse Alesio Romanjoli është pa dyshim lideri i repartit defensiv, por nëse ai luan pa u riaftësuar plotësisht, ekziston rreziku që dëmtimi të përkeqësohet dhe diçka e tillë mund të prishte planet e një sezoni të tërë.
Për këtë arsye, gjithçka rreth 21-vjeçarit do të mbahet nën kujdes të plotë, ndonëse pak orë pas daljes së përgjigjes së analizave, nga “Milanelo” vinin lajme se Romanjoli me 60 për qind nuk do të jetë pjesë e derbit të Milanos.
Kjo do të thotë se në nxehje kanë dalë menjëherë jo vetëm paraguaiani Gustavo Gomes, që do të vijë jo pak i lodhur nga Amerika e Jugut dhe minutat e akumuluara me kombëtaren e tij, por edhe kolumbiani Kristian Zapata, i cili ka punuar rregullisht në Milano, duke konfirmuar se tani është riaftësuar plotësisht nga dëmtimi që pësoi në verë.
Nëse Vincenzo Montella do të jetë i detyruar të ndërrojë lojtarë në mbrojtje, për arsye dëmtimi, në sulm ai ka dyshime që lidhen me formën që po kalojnë lojtarët në dispozicion të tij. Pa dyshim që, duke u nisur nga eksperienca e madhe mbi shpatulla, Karlos Baka duket se nuk ia mohon askush një bluzë titullari kundër Interit, por forma e fundit dhe euforia që ka pushtuar Xhanluka Lapadulën, pas golit të fitores me Kievon dhe grumbullimit në kombëtare, vë realisht në dyshime trajnerin.
Në të njëjtën kohë, golashënuesi më i mirë i Serisë B në sezonin e kaluar është një sulmues që di të sakrifikohet dhe të bëjë shumë herë më shumë presion te rivalët kundrejt Bakës, prandaj këto cilësi mund të jenë shumë të rëndësishme për të vendosur një derbi, prandaj këto pikëpyetje do ta tundojnë jo pak Montellan.