Gashi, i ftuar special në mbrëmjen gala

Lojtari i vitit, goli më i bukur i vitit dhe një vend në zemrat e tifozëve të Colorado Rapids. Duket se jeta e re e Shkëlzen Gashit përtej Atlantikut po ndihmon sulmuesin shqiptar të gjejë dimensionin e tij të vërtetë. Ai u transferua në MLS gjatë muajit shkurt dhe i kanë mjaftuar vetëm pak muaj për t’u transformuar në një lider te ekipi i tij i ri pas largimit nga Baseli. Colorado është në finalen e Konferencës falë golit të Gashit, i cili në fund të ndeshjes ndaj Los Angeles Galaxy këmbeu fanellën me Steven Gerrard. Në një intervistë për gazetën zvicerane “Blick”, Gashi rrëfen momentin emocionues duke theksuar se Gerrard është një emër i madh i kësaj loje dhe fanella e tij do të qëndrojë përjetësisht mes shumë të tjerave në muzeun e tij personal.
Ai është gjithashtu një nga futbollistët më të ndjeshëm ndaj kauzave sociale siç është ajo e fëmijëve me sindromën Down. Gashi ka qenë disa herë i pranishëm në eventet lokale që synojnë sensibilizimin e botës për këtë kategori dhe nuk ngurroi të ishte i pranishëm edhe në një event të zhvilluar ditët e fundit në SHBA. “Fëmijët janë shumë të rëndësishëm për mua, ata janë heronjtë e vërtetë të botës tonë. Nuk u mendova dy herë kur më kërkuan të merrja pjesë në eventin e bamirësisë”, theksoi bomberi shqiptar. Gjatë mbrëmjes gala ku ishte i pranishëm si një nga personalitetet më influente në futbollin amerikan, Gashi u shfaq përkrah emrave të njohur si lojtari më i mirë i Superbowl, Peyton Manning, aktori John C. McGinley dhe fituesi i çmimit Oscar, Jamie Foxx. “Fakti që arrita të komunikoja me ta më jep një ndjesi pozitive sepse ndihem mirë kur u tregoj rreth sekreteve të futbollit edhe emrave të tillë”, përfundon 28-vjeçari.