Mërgim Berisha, 5 gola në një ndeshje

Mërgim Berisha është kthyer shumë shpejt në një emër shumë të njohur edhe në arenën ndërkombëtare. Ndonëse futbollisti 18-vjeçar luan me ekipin e dytë të Red Bull Salcburg dhe akoma nuk ka pasur mundësinë të shkëlqejë në elitën e futbollit austriak, me ekipin U-19 ai po mahnit të gjithë në pjesëmarrjen e kësaj skuadre në Ligën e Kampionëve për akademitë, UEFA Youth League.
Të mërkurën, skuadra e të rinjve të Red Bull Salcburg është ndeshur me Kairat Almati në raundin e dytë kualifikues të këtij aktiviteti dhe Berisha është siguruar që ekipi i tij të priste biletën për në turin tjetër që në ndeshjen e parë. Salcburg fitoi me shifrat 8-1 dhe sulmuesi i ri ishte autor i 5 golave në këtë ndeshje.
Kësisoj, Berisha çoi në 7 numrin e golave të shënuar në vetëm dy ndeshje në të cilat është aktivizuar në këtë turne, ku është kthyer menjëherë në një prej golashënuesve më të spikatur. Futbollisti nuk ka luajtur ende me asnjë kombëtare, por mendohet që ka marrë ftesa si nga Shqipëria e Kosova, ashtu edhe nga Austria.