Shkatërrimi i Alepos

A Syrian man carries his two girls as he walks across the rubble following a barrel bomb attack on the rebel-held neighbourhood of al-Kalasa in the northern Syrian city of Aleppo on September 17, 2015. Once Syria's economic powerhouse, Aleppo has been ravaged by fighting since the rebels seized the east of the city in 2012, confining government forces to the west. AFP PHOTO / KARAM AL-MASRI (Photo credit should read KARAM AL-MASRI/AFP/Getty Images)

Presidenti sirian, Bashar al-Assad dhe Presidenti rus, Vladimir Putin mund të lëshojnë një sulm masiv kibernetik kundër rebelëve në lindje të Aleppos për ta marrë përfundimisht në dorë kontrollin e qytetit që këtë javë, thuhet në raporte. Rusia ka pozicionuar sipërfaqen më të madhe të ushtrisë ruse që nga koha e Luftës së Ftohtë dy javë më parë – ku përfshiheshin tetë luftanije dhe aeroplanmbajtësi i vetëm i Rusisë – të cilët pritet të mbërrijnë në qytetin mesdhetar të Latakias në mëngjesin e ditës së mërkurë.
Informacionet e inteligjencës së NATO-s në atë kohë thanë se një burim i inteligjencës perëndimore kishte konfirmuar për “New York Times” se, prisnin një kreshendo sulmesh ajrore mbi Aleppon si pjesë e strategjisë së Rusisë për të shpallur fitoren e plotë mbi këtë zonë.
Sulmi që pritet – i cili koinçidon “çuditërisht” me kohën kur Shtetet e Bashkuara janë të mbingarkuara me zgjedhjet e përgjithshme presidenciale të 8 nëntorit – vjen disa javë pas një bombardimi të rëndë ajror dhe pas sagës disa mujore që i ka bllokuar 250 njerëz në zonën që mbahet aktualisht nën kontrollin e rebelëve pa ushqim, karburant apo furnizime mjekësore.
“Mendojmë se rusët janë në prag të një sulmi të jashtëzakonshëm në Aleppo”, thotë një burim i inteligjencës për “The Times”. “Mund të ketë pasoja tepër të rënda humanitare në rast se ky kërcënim realizohet”. Bashar al-Assadi ka lëshuar shumë sulme kundër 8 mijë luftëtarëve që mendohet të kenë mbetur në Aleppo gjatë muajit shtator.
Bombardimi i paprecedent, i ndihmuar nga municionet nga më të ndryshmet të prodhuara në Rusi ka qenë një prej më të përgjakshmit të konfliktit 6-vjeçar të Sirisë, duke shkaktuar vdekjen e mbi 500 njerëzve të pafajshëm.
Aleppoja Lindore është zona më e fuqishme urbane e mbajtur aktualisht nën kontroll nga opozita siriane. Rimarrja në dorë e Aleppos nga forcat e Bashar al-Assadit do të ishte një hap pas shumë i madh dhe do ta kthente balancën e pushtetit përsëri në dorën e regjimit, duke përmirësuar ndjeshëm pozicionin e Assadit. Vëzhguesit thonë gjithashtu se kjo mund ta shtynte Rusinë të kërkonte një dalje ushtarake nga lufta.
Parlamenti rus votoi për të asistuar ushtarakisht regjimin sirian më 15 shtator. Që atëherë, Moska ka dërguar mbi 30 avionë luftarakë në bazën e saj ajrore në Latakia, si edhe sisteme të mbrojtjes ajrore duke bërë një manifestim pushteti përballë fuqive perëndimore.
Ditën e dielë, u raportua se tri nëndetëse ruse të armatosura me raketa – dy nëndetëse Akula-class dhe një nëndetëse Kilo-class furnizuar me naftë – ishin gjithashtu pjesë e armatimeve të dërguar në ndihmë të regjimit sirian. Andrei Kelin, zyrtar i Ministrisë së Jashtme ruse tha se, frika që këto mjete ushtarake të përdoren në një sulm masiv kundër Aleppos është absurde.
Fushata e fundit e rinovuar në Aleppo është dënuar si krim lufte nga Kombet e Bashkuara dhe qeveritë perëndimore, shumë prej të cilave e kanë krahasuar atë me Grozni, kryeqytetin e Republikës çeçene, i cili u bastis nga forcat ushtarake të Rusisë gjatëve të luftës 1999-2000.
Kremlini deklaroi një periudhë pauze triditore humanitare në Aleppo javën e kaluar, një vendim i marrë për t’i dhënë rebelëve dhe civilëve kohë për t’u larguar nga fushëbeteja e sagës së vazhdueshme në provincën Idlib nën amnisti e mbajtur nën kontroll nga rebelët. Armëpushimi u refuzua nga opozita dhe në disa raste, popullsisë civile iu ndalua largimi nga zona e betejës që kishte vënë nën shënjestër postbllokët e Aleppos Perëndimore.
Rebelët lëshuan një kundërsulm masiv kundër ushtrisë së regjimit dhe forcave aleate shiite të milicisë ditën e shtunë. Burimet e brendshme të rebelëve raportojnë se kanë pasur sukses në zmbrapsjen e trupave të regjimit nga lagjia e Assadit, por mediat shtetërore i kanë kundërshtuar këto pretendime.
Një i dërguar special i Kombeve të Bashkuara në Siri, Staffan de Mistura, tha se ishte i tronditur dhe i neveritur nga taktikat e rebelëve, të cilët kanë përfshirë edhe sulme raketore tepër të rrëmujshme dhe se kanë shkaktuar vdekje të një duzine civilësh gjatë dy ditëve të fundit të luftimeve të përgjakshme për të ruajtur kontrollin mbi qytetin e Aleppos.
Në fillim të këtij muaji kemi mësuar se Aleppoja Lindore mund të përballej me shkatërrimin e plotë dhe të paevitueshëm deri në periudhën e Krishtlindjeve. Edhe pse nuk dihet nëse kjo është e vërtetë, diçka e tillë do të shkaktonte vdekjen e mijëra e mijëra civilëve të tjerë, veçanërisht në rast se nuk ndalohen sulmet aktuale në qytet.
“Ka vetëm një gjë që jemi të gatshëm ta bëjmë tani për tani: të tregohemi pasivë, të dorëhiqemi për të mos marrë pjesë në një tjetër episod të ngjashëm me Srebenicën, një tjetër Ruanda, që pritet të shkruhet me gjak në murin tonë në rast se nuk frenohet kjo gjakderdhje e frikshme”, tha De Misura.
Deri tani, përpjekjet diplomatike për t’i dhënë fund vuajtjeve të civilëve në Siri nuk kanë arritur gjëkundi dhe numri i vrasjeve shtohet çdo ditë. Rusia ka përdorur të drejtën e vetos si anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të bllokuar rezolutën e OKB-së për të miratuar armëpushimin e Sirisë më 8 tetor.