FBI arreston hakerin rus në Pragë

Byroja Federale e Hetimeve, në bashkëpunim me policinë çeke, arrestoi një shtetas rus në Pragë të mërkurën, pasi kishte tentuar të kryente sulme kibernetike kundër Shteteve të Bashkuara.
Javën e kaluar, administrata Obama akuzoi zyrtarisht qeverinë ruse se kishte kryer sulme kibernetike kundër institucioneve amerikane në përpjekje për të influencuar zgjedhjet e ardhshme presidenciale, megjithëse policia nuk dha ndonjë shenjë se i arrestuari kishte lidhje me pretendimet për hakerimin e zgjedhjeve.
Pa dhënë hollësi të mëtejshme, zëdhënësi i policisë çeke, David Schon tha se synimi i operacionit ishte një qytetar rus dhe se ai ishte kryer me sukses.
Në një deklaratë të vendosur në faqen elektronike të policisë thuhet se, i dyshuari u arrestua në një hotel në Pragë. Policia tha se ai u rrëzua gjatë arrestimit dhe iu dha ndihma e parë para se të transportohej në një spital.
Në deklaratë thuhet se një gjykatë çeke do të vendosë nëse i dyshuari do të ekstradohet në Shtetet e Bashkuara megjithëse nuk është dhënë ndonjë afat kohor.
Rusia është akuzuar se po përpiqet të ndihmojë kandidatin presidencial republikan, Donald Trump ndaj kandidates rivale, Hillary Clinton pas e-mail-ave të turpshme të Komitetit Kombëtar Demokrat që u publikuar muaj më parë dhe që çuan në dorëheqjen e kryetares së komitetit, Debbie Wasserman-Schultz.
Presidenti rus, Vladimir Putin ka mohuar përfshirjen në sulmet kibernetike.