Bonucci dëshironte M.City, Juventusi e ndaloi!

Verën e kaluar dy klubet e Manchesterit kishin projektuar të zhvatnin Juventusin duke transferuar në ishullin britanik dy lojtarë simbol të skuadrës bardhezi. Por në fund vetëm Manchester United ia arriti qëllimit, duke blerë për 105 milionë euro kartonin e Paul Pogba, sepse transferimi i Leonardo Bonucci-t te Manchester City mbeti thjesht një blerje në tentativë. Pep Guardiola e dëshironte me çdo kusht qendërmbrojtësin e kombëtares italiane, por në fund trajneri spanjoll nuk arriti të kishte nën urdhrat e tij 29-vjeçarin. Ferran Soriano, administratori i deleguar i Citiziens ka zbuluar një prapaskenë interesante të merkatos, duke theksuar në një intervistë se vetë Bonucci pranoi të transferohej në “Etihad Stadium”, por ishte Juventusi që bllokoi kalimin e tij te Manchester City.
Në një prononcim për mediat spanjolle, Ferran Soriano deklaroi se kishte shumë lojtarë, të cilët dëshironin të transferoheshin te Manchester City verën e kaluar dhe njëri prej tyre ishte Bonucci. “Kishim pëlqimin e lojtarit, por pasi kontaktova me drejtorin sportiv të Juves, Fabio Paraticci për t’u bërë të ditur ofertën tonë, përgjigjja që mora ishte komplet negative, me këtë të fundit që më bëri të ditur se mbrojtësi ishte i pashitshëm”, tha ai.