Veliaj mashtron edhe për vendin ku u gjet trupi i Arditit

Leonard OLLI

Mbrëmë (të hënën) në “Top Story”, Erion Veliaj, jo vetëm nuk mbajti asnjë përgjegjësi për vdekjen e Ardit Gjoklajt në landfillin e tij korruptiv e kriminal, por mori në mbrojtje edhe partnerin në biznes, kryesocialistin peqinas, të shpallur në kërkim, por të mbrojtur nga Edi Rama, Edurim Teqja.
Veliaj vazhdon të mohojë vrasjen tragjike të 17-vjeçarit dhe kërkon t’ia hedhë përgjegjësinë aleatit LSI, që drejton Inspektoratin e Punës.
Por Prokuroria nxjerr blof kryetarin e Bashkisë së Tiranës, pasi në hetimet që ka bërë, rezulton se 17-vjeçari Ardit Gjoklaj është vrarë brenda kompanisë “3R” nga një fadromë që drejtohej nga një punonjës i kësaj firme.
“Nga veprimet e para hetimore rezulton se shtetasi Ardit Gjoklaj ishte punëtor sezonal në landfillin e Sharrës, i paregjistruar, por i punësuar nga firma ‘3R’ shpk, e cila është një firmë e nënkontraktuar dhe merret me përpunimin dhe riciklimin e mbetjeve urbane, i cili edhe në momentin e gjetjes së tij ishte i veshur me rrobat e punës. Ky shtetas kishte 1 muaj që kishte filluar punë”, shprehet organi i akuzës.
Veliaj vijon me mashtrimin e tij duke thënë se 17-vjeçari ka vdekur shumë larg territorit të kompanisë.
Por hetimet e Prokurorisë tregojnë të kundërtën:
“Kufoma është gjetur midis mbeturinave në një largësi 2.2 metra nga muri rrethues perëndimor dhe 5.5 metra nga shtylla e krahut veriperëndimor të këtij kapanoni”.
Veliaj mashtron sërish kur thotë se nuk ka ndërhyrë në ndalimin e reportazhit “Publicus” për çka ndodhi në Sharrë, pasi jo vetëm e ka ushtruar gjithë presonin që ai të mos transmetohej, por nëpëmjet kryetarit dhe këshilltarëve kamikazë të mazhorancës në Këshillin Bashkiak, ai është konfirmuar si censurues në dhjetëra raste, edhe i fjalës së këshilltarëve të opozitës. Një shfaqje kjo e turpshme që i ka hequr çdo legjitimitet Këshillit Bashkiak Tiranë.
Refreni i tij prej pinoku se do të japë dorëheqjen e bën gjithmonë e më shumë qesharak në sytë e opinionit publik këtë mashtrues e falsifikues patologjik. Ne i bëjmë sërish apel Prokurorisë që të zbardhë sa më shpejt këtë ngjarje dhe ngjarjet e tjera ku Veliaj është i implikuar drejtpërdrejt, pasi drejtësia e vonuar është një drejtësi e mohuar.