PSG hidhet në sulm

Ikardi mbetet kapiten, por do të ketë një gjobë të rëndë. Janë këto vendimet e Interit, të lajmëruara nëpërmjet një komunikate me anë të së cilës klubi zikaltër shpreson të mbyllë çështjen që lindi në vigjilje dhe gjatë Inter-Cagliari. Tifozët i kërkuan Ikardit të linte shiritin e kapitenit, pas frazave të papërshtatshme të tij në drejtim të tifozëve të Inter në një autobiografi të futbollistit të publikuar ditët e fundit. Në komunikatën e Interit shkruhet, “FC Internazionale pas takimit mes drejtuesve dhe Mauro Ikardit, komunikon se për kapitenin zikaltër do të aplikohet ndëshkimi i parashikuar për thyerjen e rregullores së brendshme të klubit, të nënshkruar nga çdo futbollist”.
Në faqen zyrtare të Interit erdhën dhe fjalët e sulmuesit argjentinas që shprehet. “Këto dy ditë kam përjetuar një periudhë të trishtë të historisë sime zikaltër, por në një familje, pasi më kanë mësuar gjithmonë se Interi është një familje e madhe, momentet e vështira apo keqkuptimet mund të ndodhin. Gjithçka lind nga një faqe e librit tim që me shumë mundësi është hedhur duke i besuar instinktit, një faqe ku disa tone janë të papërshtatshme dhe më vjen vërtet keq që në mes të kësaj janë pikërisht tifozët e Interit. Kjo ka fyer shumë njerëz dhe dua shumë që gjërat të kthehen në vendin e tyre, ndaj kërkoj falje dhe do të impenjohem që këto faqe të mos jenë më autobigrafi në mënyrë që askush të mos i ndihet i ofenduar apo i tradhtuar. Fola me drejtuesit dhe të gjithë kemi të njëjtin objektiv, të mirën e Interit, pasi asgjë nuk është më e madhe se Interi, ndaj dhe kam pranuar çdo vendim të klubit”.
Ndërkohë, Paris Saint Germanin është hedhur menjëherë në sulm për Mauro Ikardin. Përplasjet e fundit mes argjentinasit dhe tifozëve të Interit kanë nxjerrë në pah zëra merkatoje, të cilat lidhin të ardhmen e sulmuesit zikaltër tek ekipi i PSG. Rezultate negative dhe së fundmi konflikti. Duket se gjithçka shkon keq në kampin zikaltër. Gjithashtu ata rrezikojnë të humbasin edhe sulmuesin kryesor. Sipas asaj që bëhet me dije nga mediat franceze, bisedimet do të nisin shumë shpejt në mënyrë që Ikardi të transferohet në “Parc de Princ” gjatë merkatos së muajit janar.
Kampionët e Francës transferuan ish-sulmuesin e Realit të Madridit Jese, por paraqitjet e spanjollit nuk e kanë kënaqur trajnerin Unai Emeri. E njëjta gjë vlen edhe për Ben Arfa, i cili nuk po arrin të gjëjë hapësira në formacion. Nisur nga kjo tekniku i kampionëve të Francës, kërkon të shfrytëzojë konfliktin mes Ikardit dhe tifozëve të Interit. Ende nuk mund të flitet për shifra konkrete, por interesimi qëndron dhe nëse situata në kampin zikaltër vazhdon të jetë e tensionuar, në Francë e shohin këtë transferim mëse të mundshëm.