“Pep Guardiola mund të bëhet trajner i Katalunjës jo i Spanjës”

Pasi provoi aventurën në Gjermani dhe tashmë po shijon ermocionet e Premier League-s angleze, Pep Guardiola nuk do të kthehet te Barcelona, skuadra që e promovoi fillimisht si futbollist dhe më pas si trajner. Babai i tij, Valenti Guardiola analizoi të ardhmen e trajnerit, duke deklaruar për radion “Cadena Ser”, se Pep nuk do të kthehet në “Camp Nou”, as si trajner dhe as si president i klubit “blaugrana”.
“Për çfarë do të kthehej te Barcelona, për të mbledhur topa? Nuk e shoh në të ardhmen si president i klubit, ndërsa në rolin e trajnerit e kreu ciklin e tij në skuadër”, deklaroi babai i teknikut. Sipas tij është e pamundur edhe që Pep Guardiola të marrë drejtimin e kombëtares spanjolle, ndërsa e vetmja detyrë, e cila i ka mbetur pa marrë përsipër është në krye të stolit të përfaqësueses katalane.
Deklaratat janë dhënë vetëm pak orë përpara duelit të kësaj të mërkure në Champions, ku Guardiola do të kthehet në “Camp Nou” si kundërshtar, këtë herë në drejtim të Manchester City-t. Përpara dy vjetësh, kur punonte te Bayern Munchen, tekniku u eliminua pikërisht nga “blaugranat” në gjysmëfinalet e turneut.