Buffon ironizon kritikat

Çdo lojtar i botës së futbollit, në momentin e parë që gabon për një ose 2 takime radhazi, mediat nuk ngurrojnë të vërshojnë lumë kritikash ndaj individit, i cili gabon. Një situatë e tillë po i ndodh gardianit të portës së bardhezinjve, i cili në dy takimet e fundit, njërin me kombëtaren italiane dhe tjetri në kampionat kundër Udineses, ka bërë paraqitje jo fort të mira, duke pësuar dy gola, që për një gjigant si Giggi nuk lejohen. Pavarësisht kësaj duket se kapiteni i Juventusit i ka marrë me sportivitet kritikat në drejtim të tij.
Madje, ai dhe i ironizon ato, duke u shprehur se shumë shpejt, personat që e kritikojnë atë nuk do të thonë të njëjtën gjë pas 1 jave. 38-vjeçari shkon edhe më tej, duke deklaruar me bindje të plotë, se nuk e sheh aspak të arsyeshme që ai të largohet nga futbolli, përkundrazi ai ka dhe 1 objektiv, të jetë në botërorin “Rusi 2018”.
Është ende larg, por duke parë rendimentin e numrit 1 të portës së bardhezinjve, një mision i tillë duket i mundshëm. Përpara pak ditësh Buffon mori çmimin “Golden Foot”, në nder të karrierës së tij dhe për këtë fakt kapiteni shprehet i nderuar dhe se çmime të tilla nuk e lodhin kurrë. Pas fjalëve, radhën e ka fusha e blertë, nga ku me siguri Giggi do të bëjë atë që di të bëjë më mirë, të blindojë portën dhe të bëjë kritikët të heshtin.