PD: Antimafia italiane flet për të vërtetën e drogës që mohon Rama

Partia Demokratike reagoi dje pas deklaratave të prokurorit italian të Leçes, Cataldo Motta, sipas të cilit autoritetet shqiptare s’janë të interesuara për të luftuar drogën. Përmes një deklarate për mediat, kreu i Departamentit për Rend dhe Siguri, Enkelejd Alibeaj tha se, Antimafia italiane flet për të vërtetën e drogës që mohon Rama. “Zyrtari kryesor i Antimafias italiane që heton drogën e nisur çdo ditë nga Shqipëria për në vendin fqinj, Cataldo Motta, jep alarmin për sasitë e mëdha me kanabis, të pahasura më parë. Edi Rama e mohon, por prokurori që heton direkt këtë aktivitet kriminal, përmend se vetëm në një javë janë kapur nga policia italiane 3 tonë e 800 kg kanabis e mbërritur nga Shqipëria. Edi Rama e mohon, por Cataldo Motta ka një akuzë të fortë: autoritetet shqiptare s’janë të interesuara për të luftuar drogën”, u shpreh Alibeaj. Ai tha se këto denoncime janë bërë publike në kanalin “RAI3” dhe i ka parë gjithë bota. “Deklaratat e prokurorit të Antimafias, Motta, janë e vërteta e drogës në Shqipëri, që e di i madh e i vogël. Ekonomia e drogës është e vetmja ekonomi që funksionon, ku janë orientuar të gjitha burimet dhe asetet. E dinë të gjithë, por e thotë hapur një kultivues i Krujës për ‘RAI3’”, tha ndër të tjera kreu i Departamentit të PD për Sigurinë. Ai i bëri thirrje qytetarëve që të bashkohen kundër regjimit që po destabilizon shoqërinë. “100 euro merren nga një bimë, 40 euro i merr policia. 40 eurot për policinë, janë 40 euro për fondin që ka ngritur Edi Rama për të mbajtur pushtetin me çdo kusht, për të blerë votat si në Dibër, për të kapur zgjedhjet që po vijnë. 40 euro për secilën nga miliona rrënjë kanabis, janë paratë e krimit me të cilat Edi Rama dhe karteli i tij i drogës po sundojnë vendin, po drogojnë vendin, po destabilizojnë shoqërinë. Droga po shkatërron shoqërinë, po shkakton vrasje, po helmon fëmijët, sigurinë e shkollave, të ardhmen e tyre. Nuk duhet ta lejojmë këtë të zezë të mbërthejë Shqipërinë. Duhet të bashkohemi të gjithë e t’i tregojmë vendin Edi Ramës e bandave të tij të drogës, të dëshmojmë se Shqipëria meriton zhvillim, rend e siguri dhe jo drogë”, u shpreh Alibeaj.