Leipzig mahnit në Bundesliga, fiton edhe Mainz

Mainz i afrohet zonës së Europës në Bundesligë pas një fitoreje 2-1 në “Coface Arena” ndaj Darmstadtit. Vendasit e Schmidt ishin me fat në marrjen e 3 pikëve pas një ndeshje shumë të luftuar, ku u akorduan plot 3 penallti. Mainz gjeti shpejt epërsinë me golin e De Blasis që realizoi që në minutën e 5-të.
Damstadt pati mundësinë për të barazuar rezultatin në minutën e 45-të, por Coplak goditi në mënyrën më të keqe të mundshme penalltinë, duke mos dërguar topin në rrjetë. Nga pika e bardhë nuk gaboi, ndërkohë Malli në minutën e 56-të që dyfishoi shifrat për vendasit.
Darmstadt megjithatë e shënoi gjithashtu një 11-metërsh në minutën e 92-të me Gandorf, por nuk pati ndikim te rezultati përfundimtar, pasi në fund Mainz fitoi 2-1. Penallti të humbura u regjistruan dhe në ndeshjes mes Wolfsburg dhe Lajpcig, ku miqtë shpërdoruan një 11-metërsh në pjesën e parë me Forsberg, përpara se po Forsberg në pjesën e dytë të shënonte golin e fitores për Lapcigun që ruajti vendin e dytë në renditje, duke qëndruar ende i pathyer në Bundesligë.