Balotelit pritet t’i hiqet kartoni i kuq

Nice's Italian forward Mario Balotelli (C) celebrates his team's victory at the end of the French L1 football match OGC Nice (OGCN) vs Olympique de Marseille (OM) on September 11, 2016 at the "Allianz Riviera" stadium in Nice, southeastern France.VALERY HACHE/AFP/Getty Images

Mario Baloteli përbën gjithnjë lajm, si kur gabon ashtu edhe kur i bien më qafë padrejtësisht. Sulmuesi italian ishte protagonisti i Nisës në fitoren 2-1 kundër Lorientit të dielën. 26-vjeçari u ndëshkua me karton të verdhë, pasi hoqi fanellën gjatë festimit të golit të fitores në minutën e 86-të, ndërsa në të 90’-ën u përjashtua me të kuq pas një zënke me Stiven Moreirën e Lorientit.
Menjëherë pas kartonit të dytë të verdhë, i tërë opinioni sportiv francez i doli në mbrojtje “SuperMarios”, duke e cilësuar përjashtimin e tij si një nga më absurdët dhe të padrejtët në historinë e futbollit. Madje, bomberit italian pritet t’i hiqet kartoni i kuq nga Komisioni Disiplinor i Federatës Franceze të Futbollit në mbledhjen e kësaj të enjteje. Lajmin e ka bërë të ditur drejtori i teknik i arbitrave, Paskal Garibian, sipas të cilit gjyqtari i ndeshjes e ka kuptuar gabimin e bërë.
“Olivier Thual (arbitri), pasi e pa ndeshjen pranoi se të dy kartonët e verdhë kundër Balotelit dhe Moreirës ishin të gabuar dhe nuk duhej të ishin nxjerrë. Gjyqtari është i gatshëm ta konfirmojë zyrtarisht këtë edhe para Komisionit të Disiplinës, të cilit i takon të vendosë përfundimisht”, shpjegoi Garibian për të përditshmen sportive franceze “L’Equipe”.
Nëse falet, sikurse janë të gjitha gjasat, atëherë Baloteli do të jetë në dispozicion të kryesuesve të Ligës 1 për ndeshjen kundër Lionit më 14 tetor, pas pushimit të kampionatit për shkak të angazhimeve të kombëtareve.
Mario Baloteli nuk zhgënjen kurrë, në të mirë dhe në të keq. Idhulli i ri i Nicës rezultoi vendimtar për ekipin kuqezi, që kthehet në krye të kampionatit francez, pasi mposhti 2-1 Lorient. Falë një magjie të SuperMarios në minutën e 86-të, vendasit arritën të merrnin tri pikët, edhe pse në kohën shtesë sulmuesi italian mori dy kartonë të verdhë brenda pak minutave. Të verdhën e parë e mori, pasi hoqi bluzën në momentin e festimit të golit, ndërsa me të dytin u ndëshkua pas një zënke kokë më kokë me Morieran, me arbitrin kryesor që nuk ngurroi për t’i ndëshkuar të dy protagonistët.
Në fakt, Nica mundi të shënonte që në pjesën e parë me Ricardon, por Moukanjdo kthehu baraspeshën në minutën e 60-të, për të ardhur më pas te spektakli i dhuruar nga Baloteli me një të djathtë perfekte që përfundoi në trekëndesh. Për SuperMarion, ky ishte goli i pestë në kampionatin francez, dhe i gjashti në total, pasi ka realizuar edhe në Europa League. Java e 8 e ligës së parë franceze e uli siparin me takimin mes Lyonit dhe Sant Ettienit, që përfundoi me fitoren e pestë 2-0 të vendasve që shënuan në fund të çdo pjesë me Darder dhe Gezzal.