Ganaj i ILDKP i bën dhuratë vetes makinën 83 milionë lekë

Shkëlqim Ganaj, kreu i Inspektoriatit që kontrollon pasurinë e zyrtarëve të Republikës së Shqipërisë, ka hapur një procedurë prokurimi për të blerë një automjet luksoz. Në kulmin e debateve se zyrtarët jetojnë mes luksit, Ganaj ka preferuar që t’i bëjë “dhuratë” vetes një automjet të vitit 2016, me kilometrazh “0”.
Boldneës.al ka siguruar dokumentet e këtij tenderi, që është hapur në Agjencinë e Prokurimit Publik. Fondi i akorduar nga ILDKPKI-ja është plot 83 milionë lekë të vjetra. Nisur edhe nga funksioni që mban Shkëlqim Ganaj, pakkush mund ta denoncojë, qoftë në Prokurori apo në publik. Koha e ka treguar se kryeinspektori ka reaguar kur i janë prekur interesat, me dy paraardhësit e tij, Adriatik Llalla dhe Zana Xhuka.
SPECIFIKIMET TEKNIKE
AUTOVETURE
Automjeti do të jetë prodhim i vitit 2016 me 0 km.
Nr i cilindrave 4
Volumi i cilindrit Min 1991
Fuqia motorike Min 130 kë
Fuqia motorike Min 180 hp
Lloji i karburantit Benzinë super
Konsumi i karburantit, i kombinuar (max.) 7,5 l/100km
Emetimi i dioksid karboni CO2, sipas standardeve të CE
Transmisioni – lloji i kambios auto
Tërheqja 4X4
Kambio automatike me 9 marshe
Shpejtësia maksimale Min 230 km/h
Përshpejtimi 0-100 km/h Max 8 sek
Emetimi standard i gazrave Euro 6
Distanca aksiale Min 2930 mm
Tipi i gomave të para/prapa (me disqe alumini) R 17
Hapësira e bagazhit, e mbyllur Min 540 L
Numri i ulëseve të lejuara Min 4+1
Ngjyra: E zezë metalizato
Tapiceria: Lëkurë bezhë “maçhiato” / e zezë
Tavan stofi me ngjyrë bezhe “maçhiato”
Dru are në ngjyrë kafe me shkëlqim (tek tapiceria)
Airbag për shoferin dhe pasagjerin
Airbag anësore dhe për mesin për shoferin dhe pasagjerin
Airbag për dritaret
Airbag për gjunjët
ASR
Frena adaptive me asistent Hill-Start
ABS
Asistent për tregimin e intervalit të servisit
Asistent frenash BAS
Sinjal lajmërues për konsumimin e frenave
Kyçje qendrore me çelës të brendshëm (me 2 çelësa)
Njësi pedali reaguese ndaj përplasjes
Udhëzime përdorimi dixhitale
Start & Stop
Sedilje të parme me komandim elektrik
Sediljet para me ngrohje dhe ftohje
Sediljet e pasme me ngrohje
Frena elektrike parkimi
Ndriçim për hyrjen dhe daljen nga makina në pasqyrat e jashtme
Kutia e ndihmës së shpejtë
Indikator lajmërues i nivelit të lëngjeve
Mbështetësja e krahut e lëvizshme për shoferin dhe pasagjerin
Kroskoti me mbyllje, kondicionim dhe ndriçim
Asistent i dritave të tavanit
Pasqyrat e jashtme me ngrohje dhe të ndryshueshme nga brenda
Xhami i pasëm me ngrohje dhe kontrollues kohe
Pult elektronik
Ndriçim i brendshëm që përfshin dritë të brendshëm të përparme me rele vonese
Funksion komandimi One-Touch për fshirëset e xhamave
Dritaret elektrike me kontroll dhe sensor pengese/bllokimi (4)
Drita për lexim dhe ndriçim në mbështetësen e krahut dhe në pasqyrën e brendshme
Mbrojtje nga goditjet anësore
Prizë 12 V në pjesën e pasme
Timoni i ndryshueshëm manualisht
Mbështetësja e krahut me vendmbajtëse aksesorësh
Xhama të errët anash dhe pas me një shtresë të vetme min 30%.
Sinjale paralajmëruese alarmi audiovizuale
Trekëndesh paralajmërues
Fshirëse xhamash me sensor për shiun
Integrim për Smartphone, Integrim për Smartphone (Apple CarPlayTM), Integrim për Smartphone (Android Auto)
Fenerët prapa LED (tail lights)
Kamera për indietro
Pilot /Asistent parkimi
Asistent aktiv i frenimit
Antenë për GPS
Paketa e memorjes
Sistemi PRE-SAFE®
Leva të komandimit të marsheve të timonit Direct Select
Tastierë dixhitale me buton kontrolli me prekje dhe kontrollues.
Ekran i zmadhuar
Navigator
Sistem monitorimi i presionit te gomave
Asistent i shenjave të trafikut Traffic Sign Assist
Klimatizator me zona
Parainstalim për sistemet mbajtëse të tavanit
Paketa e ndriçimit të brendshëm
Dera e bagazhit me mbyllje lehtësuese
Ndezje paçeles KEYLESS-GO
Parainstalim motor për ajër të kondicionuar
Paketëe për përmirësimin e performancës së kondicionerit
Çertifikata e Konformitetit Euro 6
Drita adaptive frenimi
Rregullorja për zhurmat sipas ECE R51-3
Paketa e brendshme
Ore Analoge
Ndriçim ambienti
Timon multifunksional me lëkurë nappa
Paketa e jashtme
Guida AGILITY CONTROL
Paketa e ndriçimit me shumë lente LED
Fenerë të adoptueshëm “Highbeam Assist Plus”
Sistem ndriçimi inteligjent
Paketa e pasqyrave
Pasqyrat brenda dhe jashtë me veti fotokromatike
Mbyllja e pasqyrave elektrike
Paketa kundër vjedhjes
Alarmi kundër vjedhjes me mbrojtje ndaj zhvendosjes së automjetit
Monitorimi i brendshëm me rreze Infrared
Tapetë velur
Mbrojtje për këmbësorët