Pescara kërkon Ajetin, por problemi qëndron te paga

E ardhmja e Arlind Ajetit mund të vazhdojë të jetë në Serinë A italiane. Mbrojtësi i Kombëtares shqiptare, i cili është aktualisht pa kontratë pas rrëzimit të Frosinones në Serinë B, kërkohet nga shumë skuadra teksa sëfundmi listës së ekipeve që duan të kenë shërbimet e ish-lojtarit të Baselit u është shtuar edhe Pescara. Klubi abrucez i sapongjitur në Serinë A e pëlqen së tepërmi Ajetin, pasi drejtuesit e Pescarës shikojnë te 22-vjeçari shqiptar, një futbollist që mund të përforconte shumë prapavijën e skuadrës së tyre. Por sipas asaj që raportojnë mediat që qëndrojnë pranë klubit bardhekaltër për Pescarën nuk do të jetë e lehtë të firmosë me Arlind Ajetin, sepse për kuqeziun interesohen gjithashtu edhe Lazio e Torino dy klube me një potencial më të fuqishëm ekonomik.
Falë paraqitjeve të tij në sezonin e fundit me fanellën e Frosinones, teksa në 16 ndeshje të zhvilluara gjithsej shënoi dhe 1 gol, Arlind Ajeti është shndërruar në një futbollist shumë të kërkuar në Serinë A. Nëse pranon ofertën e Pescarës, mbrojtësi mund të luajë në të njëjtën skuadër me shokun e tij në kombëtare Ledian Memushaj gjithmonë, nëse ky i fundit nuk i jep lamtumirën klubit abrucez, pasi për të kanë shfaqur interes Bologna dhe Empoli. Te Pescara kanë nisur të përshpejtojnë, për të bindur Arlind Ajetin pasi kanë frikë se futbollisti mund të kërkojë një pagë shumë herë të lartë, nëse interesi i Torinos dhe Lazios është konkret për të. Aktualisht 22-vjeçari është i impenjuar me kombëtaren shqiptare në Euro 2016, por shumë shpejt Arlind Ajeti edhe se te cila skuadër do të jetë e ardhmja e tij.