Shqiptarët iu rikthehen gomoneve, 18 persona, gra e fëmijë rrezikojnë jetën në brigjet britanike

Shqiptarët iu rikthehen largimit me gomone nga Shqipëria, duke e parë këtë si të vetmen rrugëzgjidhje për t’i shpëtuar varfërisë që ka pushtuar vendin. 18 emigrantë shqiptarë mes tyre gra e fëmijë si dhe dy britanikë kanë rrezikuar të mbyten në tentativë për të kaluar nga Franca në Britani. Roja bregdetare e Britanisë së Madhe u lajmërua rreth orës 23:40 të së shtunës dhe rreth orës 02:00 të mëngjesit u arrit të gjendej varka. Familjarët e tyre dhanë alarmin, pasi mësuan se po rrezikonin të mbyteshin në ujërat mes Francës dhe Britanisë. 18 shqiptarët dhe dy britanikë që dyshohet se janë trafikantë, po lundronin me një barkë fare të vogël. Emigrantët shqiptarë sipas mediave britanike nuk kanë pasur asnjë lëndim dhe ndodhen të gjithë në gjendje të mirë shëndetësore. Ata janë dërguar në Zyrën e Emigracionit, ku janë marrë në pyetje. Një prej autoriteteve britanike tha pas ngjarjes se, trafikimi i emigrantëve përmes kanalit po ndodh gjithnjë e më shpesh, dhe se po hetohet për të mësuar rrjetet që mbështesin këtë trafik. Në operacionin e ndërlikuar, përfshihej një helikopter për kërkim-shpëtim dhe barka shpëtimi, që ishin dërguar nga disa porte angleze. Operacioni i kërkimit nisi, pasi emigrantët u telefonuan të afërmve të tyre në Francë për t’u treguar se janë në vështirësi. Ata u dërguan në tokë në Dover dhe çështja iu kalua autoritetit të forcës kufitare. Një helikopter u përfshi në operacionin e shpëtimit, ku kanë dhënë ndihmesën e tyre edhe skuadrat e rojes bregdetare të Kalesë. “Ky episod konfirmon frikën tonë, thanë zyrtarë vendas, se trafikantët janë të gatshëm të ndërmarrin edhe masa ekstreme, por La Manshi – shtuan ata, përfaqëson një rrugë kalimi me rrezikshmëri shumë të lartë”. Krahas largimit masiv përmes azilit, shqiptarët janë duke përdorur çdo lloj forme për tu alrguar nga vendi.

Shqiptarët me gomone tentojnë të zbarkojnë në brigjet britanike

“Daily Mail”

Dy britanikë u mbajtën në qelitë e paraburgimit nën akuzën e veprës penale të emigracionit të paligjshëm, pas shpëtimit të një anije që transportonte 18 emigrantë shqiptarë, duke përfshirë edhe dy fëmijë, u shpëtuan në brigjet Kent. Mark Stribling, 35 vjeç dhe Robert Stilwell 33 vjeç, u shfaq në Gjykatë mëngjesin e djeshëm, pasi emigrantët u shpëtuan kur anija e tyre nisi të fundosej. Për ta u dha urdhri që të qëndrojnë në paraburgim, ndërsa do të dalin para Gjykatës më 27 qershor.
Ata u akuzuan pas një telefonate që mori roja bregdetare për ndihmë pranë zonës Dymchurch në Kent, mbrëmjen e së shtunës më 11:40, pasi anija nisi të merrte ujë. Bashkë me shqiptarët, dy burrat britanikë i janë dorëzuar forcave të kufirit.
Një anije e dytë, që besohet të jetë i lidhur me inflatable që mori në telashe, u zbulua në plazh të dielën në Dymchurch dhe u kap nga autoritetet. Të 20 njerëzit, duke përfshirë një grua, në bord u shpëtuan dhe u dërguan në Dover, Kent, para se të intervistohen nga oficerët e emigracionit.
Një anije e dytë, besohet se ka lidhje me anijen ku ndodhi incidenti, u zbulua në brigjet e detit të dielën në Dymchurch dhe u sekuestrua nga autoritetet. 20 persona, përfshirë edhe një grua në bord u shpëtuan dhe u çuan në Dover para se të intervistoheshin nga oficerët e emigrimit.  Incidenti ka nxitur shqetësimin se Britania e Madhe mund të jetë, duke përjetuar një kontradabandë të qenieve njerëzore.
Incidenti ka ngjallur shqetësime se, Britania e Madhe mund të jetë duke parë fillimin e një prirje të re të njerëzve kontrabandë nëpër Channel. Një ish-kryeinspektor i emigracionit dhe kufijve në Mbretërinë e Bashkuar ka paralajmëruar se shumë njerëz mund të humbin jetën në këto brigje në përpjekje për të arritur në mënyrë ilegale rrugën drejt Mbretërisë së Bashkuar.
John Vine ngriti shqetësimin e tij, pasi 18 shqiptarë dhe shtetas me kombësi britanike u shpëtuan në brigjet e Kent, mbrëmjen e së shtunës.
Zoti Vine, i cili ka qenë inspektor për kufijtë dhe emigracionin deri në vitin 2014 tha se ai prej shumë kohësh ka ngritur alarmin mbi këtë situatë, por çështjes asnjëherë nuk i është dhënë vëmendja e duhur. Ai gjithashtu nënvizon se, kalimi përmes këtij kanali është shumë i rrezikshëm dhe njerëzit që përpiqen të kalojnë përmes tij mund të rrezikojnë edhe jetën.
Vine i tha BBC se, “Ne kemi parë tragjeditë që kanë ndodhur në Mesdhe. Unë jam një person që kam eksperiencë me detin, por me bindje kalimi përmes këtij kanali ka rreziqe, trafikimi i njerëzve përmes kësaj rruge vë në rrezik seriozisht jetët e tyre. Kjo gjë duhet ndalur”.
Duke iu referuar numrit të emigrantëve që hyjnë në vend ai tha: “Në kontekstin e porteve të vogla, ne thjeshtë nuk dimë për ekzistencën e tyre. Por mendoj se është e arsyeshme që të mendojmë se diçka duhet të ketë ndodhur edhe sikur tani të jetë fillimi i një trendi të ri, ne sigurisht duhet të mbledhim burimet tona për të parandaluar”. Ai tha se, gjatë kohës që ai kishte ngritur këtë shqetësim nuk ishte marrë shumë seriozisht. Zoti Vine tha: “Është tërësisht e arsyeshme nëse një organizatë ka burime të limituara, atëherë ajo duhet të ndajë me prioritet aktivitetin e saj”.