Ballina Sport Ikën Van Gaal!

Ikën Van Gaal!

Luis Van Gaal i jep fund aventurës në krye të Manchester United. Trajneri holandez deklaroi mëngjesin e kësaj të diele se tashmë gjithçka ka marrë, ndërkohë që po largohej nga hoteli pas suksesit 2-1 në finalen e FA Cup ndaj “Cristal Palace”. Në orët në vazhdim pritet edhe komunikata zyrtare e klubit, për të konfirmuar zërat për emërimin e Jose Mourinhos në vend të Van Gaal.
64-vjeçari largohet nga “Djajtë e Kuq” pas dy sezonesh, teksa mbërriti në “Old Traford” në vitin 2014 pas shkarkimit të David Moyes. Gjatë kësaj periudhe holandezi nuk i përmbushi përitshmëritë e tifozëve dhe të drejuesve të United, edhe pse shpenzoi me qindra milionë paund në merkato. Trofeu i FA Cup në dy vjet është shumë pak për një klub që nuk do të marrë pjesë në Champions League sezonin e ardhshëm.
Manchester United, e mbylli Premier Leaguen në vendin e pestë, ndërsa në Europa League u eliminua në çerekfinale nga Liverpuli i Jurgen Klopp. Drejtimin e United do ta marrë Jose Mourinho, që refuzoi një ofertë të Paris Saint Germmain në fund të vitit të kaluar pikërisht për djajtë e kuq. Portugezi do të prezantohet si trajneri i ri i Manchester United menjëherë sapo menaxheri ti ij, Jorge Menedez, të përpilojë detajet e fundit të kontratës.
Jose Mourinho është vetëm një hap larg stolit të Manchester United. Pas Rooney, Martial dhe Rashford, reparti i avancuar i skuadrës angleze pritet të përforcohet me një tjetër sulmues të jashtëzakonshëm. Edhe pse ende nuk ka firmosur asnjë kontratë, portugezi ka trazuar ujërat e merkatos dhe emri i parë në listën e “Special One” është sulmuesi Zlatan Ibrahimoviç. Prej kohësh emri i suedezit është i lidhur me Mananchester United por, duket se ardhmja e Zlatan përveçse si sulmues  do të jetë dhe ajo e asistentit të Jose Mourinho. Sidoqoftë deri sa ky lajm të konfirmohet duket se bomberi sezonin e ardhshëm do të veshë fanellën e “Djajve të Kuq”. Në të kaluarën, Zlatan dhe Mourinho kanë bashkëpunuar me njëri-tjetrin gjatë kohës kur të dy ishin pjesë e Interit. 34-vjeçari ka thurur përherë elozhe për kampionatin e Premier League, duke e cilësuar si një nga më të fortët në botë. Shumë vite më parë kur Zlatan luante tek Malmo në Suedi, trajneri i Arsenalit e kish ftuar atë për një test me topçinjte. Por ftesa u refuzua nga ana e sulmuesit.  Tashmë në fund të karrierës duket, se Zlatan do ta mbyllë aventurën e tij si futbollist në Angli, e ndoshta më pas së bashku me Mourinho të drejtontë “Djajtë e Kuq”. Ndërkohë në orët e fundit është konfirmuar dhe largimi i Louis Van Gal nga stoli i Man.United.

Exit mobile version